Yazı Detayı
18 Nisan 2016 - Pazartesi 21:07 Bu yazı 1587 kez okundu
 
“Zaman ve Mekan”, Anadolu Figürlerinden İlham Alıyor
İnternet Yazarları
 
 

“Zaman ve Mekan”, Anadolu figürlerinden ilham alıyor
 

Avanos’tan Nevşehir yolu üzerinde bulunan ve taşlardan yapılmış eserleri birçoğumuz biliriz.

Ancak bu yapıların esrarını merak edenlerin sayısı da az sayılmaz. Bu nedenle 2009 yılı Ekim ayında açılışı yapılan ve dünya genelindeki bir tarla sanatı çalışmasının parçası olan, uzaydan da görülebilen heykellerle ilgili bilgileri hatırlatmak istiyoruz:

 

 

Çağdaş sanat dünyasında 'Kainata Taşlarla Fısıldayan Adam' olarak bilinen Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers hayatını adadığı ve “Hayatın Ritimleri” olarak adlandırdığı land art (arazi sanatı) projesine 10 yıl önce başladı. Rogers projesi kapsamında dünyanın 12 ülkesinde uzaydan görülebilecek heykeller yaptı. 

Projenin Türkiye ayağını oluşturan “Zaman ve Mekan” ise, binlerce yıllık Anadolu figürlerinden ilham alan 8 eserden oluşuyor. Dünyadaki en büyük açık hava çağdaş sanat projelerinden biri olma özelliği taşıyan çalışma kapsamında yapımı tamamlanan 8 dev eser, 230 Kapadokyalı’nın da emeği ile 11 bin ton taş kullanılarak yapıldı. Birbirinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer alan yapılar, 450 km yükseklikten yani uzaydan bir arada görülebiliyor.

 

Hepsi elle yapılan 10 büyük yapı. Bu yapıların uzunluğu yaklaşık 7 kilometre olup, 10.500 ton taş içermektedir. Bu yapılar en iyi yukarıdan gözlemlenmektedir. Birbirinden en uzak olan yapılar arasında 2 kilometre mesafe vardır.

ARMAĞAN

Bu at, 6000 yıllık bir kaya oymasından alınmıştır ve antik devirlerde atların ne kadar önemli bir rol oynadığını gösterir. Kapadokya bölgesinin adı da “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Farsça Katpatuka sözcüğünden gelmedir. Boyutları 60 m x 60 m’dir.

IAŞE

Kayseri Döner Kümbet üzerine kazılı bu ağaç, Orta Doğu ülkelerinde yetiştirilen hurma ağacını simgeler. Bu motif, Kayseri-Talas yolu üzerinde bulunan ve Prenses Şah Cihan Hatun adına 13. yüzyılda yapılmış olan bir türbedir.

Boyutları 100 m x 100 m ; toplam uzunluğu 897 metredir.

SİREN

Grek mitolojisinden alınan ve başı insan, bedeni kuş biçimindeki bu Siren, aynı zamanda şaman inançlarında da yer alır ve insanların yer altına ve arşa yolculuklarından kendilerine refakat eden kuş benzeri bir yaratık olduğuna inanılır. Boyutları 65 m x 100 m ; toplam uzunluğu 992 metredir.

ÖĞÜTME

Bu değirmen taşı, Göreme kocalarına ait eski bir değirmen taşından alıntıdır. Boyutları 100 m x 100 m; toplam uzunluğu 782 metredir.

GÜÇ

Bu iki gövdeli aslan, Konya – Aksaray yolu üzerindeki Aksaray Sultanhanı kasabasında bulunan bir imgeden alıntıdır. Yazıttan anlaşıldığına göre Selçuk Sultanı Alaaddin Keykubat I tarafından yaptırılmıştır ve mimarı Muhammed bin Havlan el Dımıskı’dir. Boyutları; 100 m x 100 m; toplam uzunluğu 830 metredir.

DÜN, BUGÜN, YARIN

Yaşam devam ediyor… Taşlık bir çemberle çevrili üçgen bir yapı. Boyutları; 6 metre yüksekliğinde 3 bazalt sütun.

YERYÜZÜNDE BİR GÜN

On adet yapıdan sonuncusu. Her biri 23 ton ağırlığında 12 tane, 9 metre yüksekliğinde sütundan oluşan ve üzerlerinde özlem ve değerlerin kazılı olduğu çağdaş bir sokak harabesidir. Altın oran olan 1:1,618 antik Greklere dayanan ve o günden bu yana Parthenon’dan Birleşmiş Milletler Merkezi gibi çağdaş yapılara kadar sanat ve mimarlıkta kullanılan bir orandır. Altın oran bu yapıdan iki kez geçmektedir.

Birincisi dış ölçümlerinin genişliğinin uzunluğuna oranı (31,5m – 51 m); ikincisi de sütunların yüksekliğinin sokağın genişliğine oranı (9 metre- 12,5 metre).

 

“Yeryüzünde Bir Gün”, yaşamın ve toplumun kırılganlığını ifade eder ve her sütuna yazılan hürriyet, adalet, dürüstlük, gerçek, saygı, barış, özgürlük, sessizlik, umut, iyimserlik, tarih, miras, hoşgörü, güzellik, neşe, haklar, sevgi, sorumluluklar, inanç, merhamet, iyilik, iyi kalplilik gibi değerler her insanın özlemini yansıtır.

Sütun dizisinin ucunda bir tefekkür sunağı vardır ve hafızanın önemini vurgulayan bir kemer içerir.

 

 
Etiketler: “Zaman, ve, Mekan”,, Anadolu, Figürlerinden, İlham, Alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı