Yazı Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 11:20 Bu yazı 6921 kez okundu
 
Yeni Sisteme Doğru
Emrah Öğütmen
emrah@hotmail.com
 
 

Dışarıda yapraklar dökülmeye devam ederken havalar da iyiden iyiye soğumaya başladı. Aralık ayındayız malum; koskoca bir yılın daha sonuna yaklaştık.

Bu yıl Aralık ayı ve gelecek Ocak ayı, özellikle taşeron işçi arkadaşlarımız için farklı bir anlam taşımakta. Hükümet sözcüleri tarafından birbiri ardına yapılan açıklamalardan doğan beklenti, yıllardır büyük emek sömürüsü haline dönüşmüş sistemin değişeceği yönünde.

Haber kaynaklarının internet sitelerinde yayınlanmış açıklamaları incelediğimde, sistemin kalkacağı yönünde somut bir açıklama göremedim. Bu açıklamalara yazımda yer verecek olursam en güncelini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide SARIEROĞLU yapmış ve demiş ki “Taşeron konusunda çok az zaman kaldı, Maliye Bakanlığıyla çok samimi bir çalışma yapıldı. Bizim içimize sindi. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız açıklayacaktır.”(Kaynak: Ahaber) Bu açıklamaya bakılacak olursa bir görüşmenin gerçekleştiğini anlıyoruz. Açıklamanın içerisinde yapılan görüşmelerde ne gibi bir düzenleme olacağı üzerine bilgi verilmemekte ve açıklamanın devamında da herhangi bir içerik paylaşılmamakta.

Bu açıklamanın bir benzerini Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir BOZDAĞ 20.11.2017 tarihinde yapmış (Bkz. Sabah Gazetesi) ve yapılan açıklamada içerik hakkında bilgi verilmemiş.

Sabah gazetesinde hükümet sözcüsü Bekir BOZDAĞ’nın yaptığı açıklamanın ardından nereden bilgi alındığı kesin belirtilmemiş düşünülen değişiklik içeriği hakkında bilgiler paylaşılmış. Paylaşılan haberi incelerseniz şunu göreceksiniz isim değişikliği dışında herhangi bir fark doğmayacak gibi görünüyor. Benim anladığım da; mevcut sistemle aynı işlevi görecek olan bir sisteme geçişin olacağı yönünde.

Ne yapmalı? İlk başta hükümetin verdiği kadro sözüne inanmamalı. Daha önce verdiği sözü yerine getirmeyen hükümet bu defa büyük bir kandırmaca hazırlığı içerisinde gibi. Eski Başbakan Davutoğlu döneminde dillendirdiği “Özel Sözleşmeli Personel” çalışmasını tozlu bir rafa kaldıran iktidar şimdi ismini değiştirmiş, tozunu silmiş önümüze sunmakta. Bu bir kandırmacadır! Taşeron işçiler için kadro demek aynı kurumda çalıştığı diğer sınıf temsilcileriyle eşit ve aynı haklara sahip olmak demek.

İster kamuda ister özelde çalışsın tüm Taşeron arkadaşlar gelecek olan sistemin kendilerini kandırmaya yönelik olduğunu bilmeli, buna inanmamalı. 10 milyon insanı ilgilendiren bu denli önemli bir konu için bir araya gelmeli ve birlikte emeklerinin bir oy aracı olmadığını dile getirmeli.

Madenciler gününün sabahında hazırladım bu yazıyı. Ve bu yazıyı Maden ocaklarında kaybettiğimiz kardeşlerime bir Nazım Hikmet Şiiri ile bitirmek istiyorum.

Günler ağır.

Günler ölüm haberleriyle geliyor.

En güzel dünyaları

yaktık ellerimizle

ve gözümüzde kaybettik ağlamayı:

bizi bir parça hazin ve dimdik bırakıp

gözyaşlarımız gittiler

ve bundan dolayı

biz unuttuk bağışlamayı...

 
Etiketler: Yeni, Sisteme, Doğru,
Haber Yazılımı