Yazı Detayı
26 Ocak 2015 - Pazartesi 00:11 Bu yazı 2075 kez okundu
 
Tohumlarımıza Sahip Çıkalım...
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Zaman zaman gündeme gelip mum alevi gibi sönüp geçen bir konu olmuştur hibrit tohum ve yerli tohum. Hibrit tohum; en basit anlamıyla ifade etmek gerekirse özel olarak seçilmiş anne ve babanın ( iki farklı bitki geninin birleşmesi ) melezlenmesi sonucu ortaya çıkan yeni türdür. Bilinenin aksine bu tohumlar kısır değildir, verimi vardır. Fakat ikinci nesilde aynı özellikler aktarılmaz. Bu üreticinin tercih ettiği bir durum değildir. Bu nedenle geri dönüşümsüz olarak kullanır. Hibrit tohumlar için " kısırdır " değil de "tek kullanımlıktır" daha doğru ifade olur. Üretici bu tohumları her yıl satın almak zorundadır. Amerika, Hollanda ve İsrail'de yaygın olarak üretilmektedir. İstisnasız tüm dünya ülkeleri kullanmaktadır. Ülkemizde kullanılan tohumların geneli İsrail üretimidir.

Üretimde birim alandan yüksek verim almak esastır. Bu sebeple üreticinin hibrit tohum tercihini tetikleyen nedenleri şöyle sıralayabiliriz; soğuk ve sıcağa dayanıklılık, hastalık ve zararlılara dayanıklık, kalite, albeni ve raf ömrü nün uzunluğu. (kısın patlıcan yazın ıspanak yemek mümkündür)

 

Yerli tohumlarda ekolojik şartlar yerinde olsa dahi bu şartları sağlamayabilir ve malesef üretici bunu bir eksi olarak görür. Halbuki sadece ticari değil sağlık açısından da düşünecek olursak her ürünü kendi mevsiminde üretip/tüketmekten doğalı yoktur..
Yerli tohum; nesilden nesile aktarılabilen bölgenin su, toprak ve iklim yapısına uygun olarak yetiştirilen bitkisel ürünlerin bir sonraki kuşakta yeniden üretim yapılabilmesi için kullanılan tohumlardır. Organik tarım ve sürdürülebilirlik yerli tohumların işlenebilirliği ile doğrudan alakalıdır. Ata yadigârımız olan tohumlarınızı muhafaza etmez isek zamanla yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.
Dünyanın 3. büyük gen bankası Ankara'da bulunmaktadır. Türkiye'nin farklı şehirlerinde araştırma enstitüleri mevcuttur. Bizlerde sahip olduğumuz yerli tohumları bu merkezlere ulaştırabiliriz. Buralarda gerekli seleksiyon çalışmaları yapılarak en kaliteli tohumlar muhafaza altına alınıyor.
Medyada gündeme gelmediği için birçok kişinin bilmediği bir etkinlik dalından söz etmek istiyorum;"TOHUM TAKAS ŞENLİKLERİ"
Kaçımız katıldık, kaç kişi haberdar oldu?
Amaçla gerek sosyal medyada gerekse dernek ve takas merkezlerinin katılımları İle "yerel tohum takas şenlikleri yapılmıştır.
*Yerel tohum takas şenlikleri ilk kez 2010 yılında İzmir /Torbalı'da gerçekleşmiştir. Sonrasında Muğla, Manisa, Samsun, Bilecik, Ankara ve daha pek çok il ve ilçe de 30 kez düzenlenmiştir. Bu rakama "bölgesel mini tohum takas şenlikleri" dahil değildir. (*İzmir İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Zir. Dr. Zerrin Çelik)

NOT: Bugün sahip çıkmadığımız her şeyimizi yarın bir başkasında satın almak zorundayız. Tohumlarımıza sahip çıkalım..
Dipnot: Rusya'ya ait olarak bilinen "Odes' ka " nın orjininin Türkiye olduğunu biliyor musunuz? (Odes' ka; bir buğday çeşididir. )

***
Bu hafta bitki önerim ; ORKİDE
Her zaman çok özel ve kıymetli bir çiçek olmuştur.. En özel anlarımızın vazgeçilmezi.. Orkide denildiği zaman bir dururuz önce.. Öyle ya böyle zarif bir çiçek hem pahalıdır (Pek çok saksı çiçeğine nazaran) hem de zordur..
Oysa hiç zor değildir sadece hassasiyetleri vardır. Fazla güneşten hoşlanamaz, nemi ve bol ışığı sever. Mümkün olduğunca ışıktan mahrum edilmemelidir. Sulamasında arıtılmış su kullanılmalıdır. (Musluk suyu kullanırsanız yapraklarda ve çiçekte deformeler meydana gelebilir.) Bu durum çeşide bağlı olarak değişkenlik gösterir. 100 binin üzerinde çeşidi vardır. Doğada ağaç üzerinde yetişir ve kökleri açıktadır. Ağacın kabuğundan parazit olarak beslenir.. Şeffaf saksı da olmalıdır kökleri ışığı görmelidir. Saksıdan dışarı çıkan kökleri saksı içine yerleştirmek için ayrıca bir çabaya gerek yoktur. Saksı harcı da orkide için önemli olan başka bir özelliktir.. Diğer saksılı iç mekân çiçekleri gibi torf karışımlı çiçek toprağında yetişmez. (Salep orkidesi hariç). Ağaç kabuğu, pomza ve kaba torf yeterlidir. Yılda en az bir /genelde iki kez çiçek açar. Çiçekleri yaklaşık 4 ay kadar kalır. Çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapı yapraktan yukarı doğru 3 veya 5. boğumdan kesilir. Sonrasında dinlenme dönemine geçer. ( bu nedenle gübreden pek hoşlanmaz) Bu süre tamamlandıktan sonra yeniden tomurcuklanır.
Eğer orkidenin bu kadarcık zahmetine katlanır iseniz uzun yıllar birlikte yaşayabilirsiniz..

Dipnot: Maraş bölgesinde toprakta yetişen salep orkidesinin köklerinden elde edilen tozla yazın dondurma yiyip kışın salep içtiğimizi biliyor muydunuz?

 
Etiketler: Tohumlarımıza, Sahip, Çıkalım...,
Haber Yazılımı