Yazı Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 22:50 Bu yazı 2113 kez okundu
 
Sevgililer Günü
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Bu cumartesi 14 Şubat Sevgililer Günü. .Hediye trafiğine ramak kaldı.

Seçenek çok ..Kuyumcu, ayakkabıcı, çantacı, giyim mağazaları, parfümeri ve illa ki çiçekçi..Hepsinde hummalı bir koşturmaca başlamıştır.14 Şubat'ın hafta sonuna denk gelmesi hareketliliğe ivme kazandıracaktır.

Özel tarihler çoğunlukla çiçekçilerin yoğun olduğu günlerdir. İşin aslı çiçek sektörünün çokta sevmediği dönemlerdir. Zamanlı iştir çünkü. Günlerce sürmesi gereken çalışmalar bir güne hatta sığdırılmaya çalışılır. Herkes aynı saatte farklı yerlere çiçek ister. Bu nedenle çok kazançlı bir hal değildir.

Normal fiyatın üzerine özel gün etiketi yapmak mevcut müşterinin kaybına yol açabilir. Çiçek olmazsa olmazdır, tüm hediyelerin tamamlayıcısıdır.Bazen bir adetle bazen de bir buketle..

Her rengin her çiçeğin bir dili vardır.Sevgiyi iletir sevgiliye.. En gözde olanı güldür , kırmızı gül.Aşkı, tutkuyu simgeler..Gülden başka karanfiller, papatyalar, zambaklar türlü türlü çiçeği vardır duyguların.. Eğer kesme çiçek değil de saksı çiçeği sevenlerdenseniz kesinlikle orkideyi öneririm. Son 3-5 yılda çok tercih edilen bir hediye olmuştur.

Yerli orkide üretimi ve fiyatların geçmişe nazaran iyileşmiş olması bu nadide çiçeğin tercihinde etkendir.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanılan don olayları ve şiddetli rüzgâr çiçek piyasasını derinden vurdu. Antalya da, Mersin’de üreticiler çiçekleri yakıtlarla ayakta tutmaya çalıştı ki bu ciddi maliyet gerektirir. Buna rağmen kayıplar mevcuttur. Mezatlara gelen çiçek sayıları önce yarıya düştü. Temkinli üretici önceden kesip şokladığı çiçeği sürdü piyasaya. Sonrasında ise normalde gelmesi gereken çiçek adedinin iki hatta üç katı ürün geldi mezatlara..

Üreticinin elinde ki ürünlerin kalitesinin düşmesinden dolayı (olumsuz hava şartları) ithal ürünler piyasaya sürüldü. Bu durum direkt olarak maliyetlere yansıdı.14 Şubatta alınacak bir adet gülün fiyatı 7,50 tl -10tl olacaktır. Sevginin ve sevgililerin günü kutlu olsun.

Püf Noktası: Kesme Çiçek hediyesi aldı iseniz çiçeğinizi suya koymadan önce suyunuzun içerisine birkaç damla çamaşır suyu dökünüz ve çiçek saplarının en alt kısmından 1cm kadar çapraz olarak kesin. Kesme işini 2günde bir yineleyin. Bu işlem çiçeklerinizin daha uzun süre canlı kalmasını sağlayacaktır.**Çiçek buketinizi olduğu gibi kurutmak isterseniz üzerine saç spreyi sıkıp susuz bırakmanız yeterlidir.

 

**Hatırlatma: Bahçenizde sonbahardan kalma yapraklar var ise onları tırmıkla toplayıp bahçenin bir köşesine açacağınız çukura doldurun. Toprakta kendi kendine parçalanacak olan bu kısmı daha sonra ağaçlarınıza gübre olarak kullanabilirsiz.

 

 

 
Etiketler: Sevgililer, Günü,
Haber Yazılımı