Yazı Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 17:15 Bu yazı 1296 kez okundu
 
SAHİ, NE ÜLKESİYİZ BİZ.
Ahmet Zorlu
 
 

Türkiye Tarım Ülkesi mi? 
Değil, Tarım Ülkesi olsaydı, manavdan domatesi 10 liradan almazdık.. 
Hayvancılık Ülkesi mi? 
Değil, Hayvancılık ülkesi olsaydık, et fiyatları Avrupa ortalamasının 2-3 katı, asgari ücret de Avrupa ortalamasının üçte biri oranında olmazdı. 
Peki sanayi ülkesi mi? 
O da değil. Eğer öyle olsaydı, Türkiye’deki otomobil fabrikaları 8-10 bin liraya otomobil üretir, dünyanın değişik ülkelerinden gelen otomobillere servet ödemezdik. 
Peki biz neyiz.. Türkiye’yi hangi kategoride değerlendirmek lazım.. 
2010 yılından itibaren önce canlı hayvan, ardından et, sonrasında saman ve kurbanlık hayvan ithalatına izin verildi. 
Mayıs 2016’ya kadar 272 bin baş damızlık sığır, 1.4 milyon baş damızlık olmayan sığır, 2.2 milyon baş koyun ve keçi ile 211 ton sığır eti ithal edildi. Toplam 4 milyar dolar ödendi. Ancak bu dönemde et fiyatları artmaya devam etti. Zira üretmezseniz, dışarıdan satın alarak et fiyatlarını kontrol edemezsiniz. 
2003-2015 yılları arasında Türkiye tarım ve gıda ithalatı için 400 milyar TL ödedi. 
Türkiye; buğdayını, Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna’dan temin etti. Arpayı İngiltere ve Hırvatistan’dan sağladı. Samanını Gürcistan’dan aldı. Pamuğunu ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan’dan getirdi. Soyayı Arjantin’den, mısırını ABD, Arjantin ve Brezilya’dan ithal etti. Çeltik ve pirincini ABD, Vietnam, İtalya ve Tayland’dan sağladı. Mısır ve Çin’den kuru fasulye aldı Kanada’dan yeşil mercimek ve nohut ithal etti. ABD, Ukrayna ve Kanada’dan bezelyesini, Bulgaristan’dan kurbanlık koyun, Şili, Uruguay ve Fransa’dan büyükbaş hayvan, Bosna ve Hersek’ten lop et ithal etti. 
Özellikle tütün ve şeker yasaları ile üretim alanları daraltılan ve emek yoğun söz konusu ürünlerde 400 bin üretici aile 270 bin civarına indi. Geri kalanlar ya mevsimlik işçi ya da işsiz oldu. Zeytin desteklendiği için zeytin ağacı sayısı arttı ancak bizde özellikle 1960 yıllardan itibaren margarin desteklendi. Son hazırlanan zeytin yasası ile de şimdi zeytinlikler maden arama şirketlerine verilmek isteniyor. 
Genel olarak tarım ürünleri ithalat-ihracat dengesine bakıldığında son birkaç yıla kadar ihracatın oldukça iyi olduğu görülüyor. Ancak bu yanıltıcı olması zira Tarım Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin 2014 sonu itibarıyla tarım ihracatı 18 milyar 759 milyon dolar, tarım ithalatı ise 18 milyar 58 milyon dolar. Yani neredeyse başa baş. Ancak Türkiye fındık, üzüm ve incir gibi ürünlerde dünya ölçeğinde önemli hatta lider ülke. Dış ticarette baz alınması gereken ürünler temel gıda ürünleri yani et, buğday ve yağ... Ziraat Mühendisleri Odası verilerine göre Türkiye son üç yılda temel gıda ürünlerine 58 milyar dolar ödedi ve buna içinde bulunduğumuz yıl dahil değil. 
2003-2015 döneminde ithalata 400 milyar, desteğe 79 milyar ödeme yapıldı. Tarım Kanunu hükmü uyarınca hükümetin çiftçiye 50 milyar TL borcu vardır. Zira, 2006’da çıkarılan Tarım Kanunu’nun 21. madde hükmüne göre her yıl GSMH’nin yüzde 1’ini tarım desteği olarak vermesi gerekiyordu. Ancak, hükümet kanun hükmüne rağmen çiftçiye vermesi gereken desteğin yaklaşık yarısını ödedi. Çiftçinin 50 milyar TL’sine el koydu. 
Çiftçi mazota yaptığı ödemeyle devleti destekliyor şöyle ki mazotun rafineri çıkış fiyatı 1.15 lira, buna 1.60 lira ÖTV, 44 kuruş bayi ve dağıtıcı kârı ve 64 kuruş KDV eklendikten sonra çiftçiye satılıyor ve çiftçi mazot üzerinden her yıl yaklaşık 9 milyar lira vergi ödüyor. 
Başta Avrupa Birliği olmak üzere ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde ciddi tarım destekleri olduğu için oralardaki üreticinin ürününü daha ucuza mal ettiğini ve bizim gibi ülkelere kolaylıkla satarak, piyasayı ele geçirdiği gerçeğini görmeyen yönetenler, Tarımsal Gıda ürünlerine ve hayvan ithaline ödedikleri milyarlarca dolar paranın tamamını değil, yarısını çiftçiyi desteklemek için kullansaydı Türkiye bu gün hala kendin kendine yeter ülke olmanın ötesine geçer, Dünyanın yarısını da doyuran ülke haline gelmez miydi? 
Sadece tarım ve hayvancılık konusunda verdiğim rakamlardan sonra bir kez daha sormak istiyoruz. 
Türkiye Tarım Ülkesi mi, Hayvancılık Ülkesi mi yoksa Sanayi Ülkesi mi? 
Bana göre hiç biri. 
Muazzam bir kitlenin Sadaka ekonomisi ile karnını duyurduğu ve Sadaka Ekonomisinin Sadakat Ekonomisine dönüştürüldüğü bir ülke bence..

 
Etiketler: SAHİ,, NE, ÜLKESİYİZ, BİZ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı