Yazı Detayı
24 Kasım 2015 - Salı 17:13 Bu yazı 1756 kez okundu
 
Şafak Bay Anısına
Emrah Öğütmen
emrah@hotmail.com
 
 

            İçerisi soğuk. Penceremde uzak görüntüsüyle Uçhisar Kalesi çarpıyor gözüme. Masa lambamın ışığı ikinci cildine başladığım Erdal İNÖNÜ Anılar ve Düşünceler kitabına vuruyor.

Öğretmenler gününe bir gün kalmış. Türkiye Siyasetinin önemli isimlerinden İNÖNÜ’ nün anılarını okurken Lise günlerim geldi aklıma. Üzerimizde emeği olan bütün öğretmenlerim tek tek canlandı kafamda. Bir an, bir burukluk sardı düşüncelerimi.

            Yanlış hatırlamıyorsam Elazığ’daki son günlerimize yaklaşıyorduk. Abdullahpaşa Mahallesi’nde her zaman ziyaretlerine gittiğim arkadaşlarıma çay içmeye gitmiştim. Kapıdan içeri oturma odasına girdiğimde; yanına koltuk değneğini koymuş, hayli yıpranmış bir şekilde yerde oturuyordu. Birbirimizi görmenin sevinciyle selamlaşmıştık. Yanına oturmuştum ve sohbet etmeye başladık. Sağlık durumunun kötüye gittiği her halinden belli olmasına rağmen iyi olduğunu savunuyor; sözü AYÖP çalışmalarına getiriyordu.

            Sohbetimiz tüm yoğunluğuyla devam ederken birden duraksadı ve: “Canımız çiğköfte çekti, gidip alsak mı?” dedi. Beraber gitmeyi kabul ettim.

            Çarşıya giderken, yarım kalan sohbetimize devam ediyorduk. Güncel konular yerini siyasi gündeme bırakmıştı. Farklı fikirlerimiz vardı elbette. Anlaşabildiğimiz konular kadar anlaşamadığımız konular… Samimi bir üslupla, çoğu kez gülümseyerek tartışmayı sürdürüyorduk ki cebinden, hangisinin olduğunu şu an çok net hatırlayamıyorum ama, babaannesine veya anneannesine ait bir CHP üye kartı çıkarmıştı. 

  •  “Bak çok değerli bir kart. Partiyle bir ilgim yok ama yinede saklıyorum.” Diyerek sözüne devam etmişti. Hastalığı ve yorgunluğu sebebiyle iyice çökmüş olan yüzüne bakıp, gülümsemiştim.

Sendikaları ziyaret ettiğini, Siyasi Partilerle görüştüğünü, konunun Mecliste görüşüleceğini fakat insanların siyasi yaklaşımlarının ön planda olduğunu söylüyor; üzüntüsünü dile getirerek bu durumu eleştiriyordu. Amacı belli ve netti:  ihtiyaç olmasına rağmen bir türlü atanmayan öğretmenlerin sesini duyurmak. Fakat insanlar ona siyasi yaklaşımlarda bulunuyorlardı.

Şafak ile son görüşmem olmuştu. Kemik Kanserine yakalanmıştı. Tedaviler görmesine rağmen 2009 yılında rahatsızlığı ilerlemişti. Yurtdışında tedavi görmek istese de Sağlık Bakanlığı tedavisini karşılamıyordu. Gözleri her zaman umut dolu olan arkadaşım tedavisi için sesini duyurmak amacıyla Abdi İpekçi Parkında açlık grevi bile yapmıştı. Ortak bir arkadaşıma: “Bunu neden yapıyor gereği var mı? Zaten hasta, rahatsızlığı artarsa…” dediğimde; “Başka çaresi var mı? Kaybedecek bir şeyi kalmadı ki!”  yanıtını almıştım.  Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Şafak’ın durumu öğrenerek konuya müdahale etmiş; Şafak’a tedavi için Amerika’ya gitmesi konusunda yardımcı olmuştu.    

Sevgili arkadaşım Şafak BAY, başından beri hastalığının ve ciddi ihtimallerin farkındaydı. Beklediği günün geleceğini biliyordu. Ve o gün geldiğinde büyük bir hüzün bıraktı bize.

Öğretmenler gününe bir gün kala; kıymetli bir yoldaşım, onun onurlu mücadelesi ve hüzünlü anısı canlandı zihnimde. Yüreğimde burukluk ve Uçhisar Kalesi’nin ışıklarına dalan nemli gözlerim…

Bu anlamlı hafta bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla Öğretmenler Günü tebrikleriyle geçecek. Bense Şafak’ın yorgun ve hasta bedenine rağmen “Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu”  çalışmalarını ve onurlu mücadelesini anımsayacağım. Ve sanırım bütün 24 Kasım’lar bana hep onu hatırlatacak. Ve en acısı da; aramızdan ayrılmasına rağmen yaptığı basın açıklaması nedeniyle ona 3 ay hapis cezasının verilmesi olacak. 

Bilmek acı çekmektir. Ve bildik;
Karanlıktan çıkıp gelen her haber
Gereken acıyı verdi bize:
Gerçeklere dönüştü bu dedikodu,
Karanlık kapıyı tuttu aydınlık,
Değişime uğradı acılar.
Gerçek bu ölümde yaşam oldu.
Ağırdı sessizliğin çuvalı.

Pablo NERUDA

 

 
Etiketler: Şafak, Bay, Anısına,
Yorumlar
Haber Yazılımı