Yazı Detayı
20 Mart 2015 - Cuma 23:42 Bu yazı 1818 kez okundu
 
Nevruz
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 


Nevruz Bayramı ile baharın gelişi kutlanır. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart Nevruz Bayramı dır.
Nevruz, Farsça kökenli bir kelimedir, yeni gün anlamına gelir. Doğa için çok önemli bir gündür bitkiler uykudan uyanır. 
Türkiye'de gelenek, Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmi bayram olarak kutlanır. 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinde de bayram olarak kabul edilmiştir. 2010 yılından başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul edilmiştir. 
Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk Kavimleri ve toplulukları tarafından M.Ö 8.yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart günü kutlanır. . (Balaban, Ayhan, İskit Hun ve Göktürklerde sosyal ve ekonomik hayat, T.C Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski çağ Tarihi Bilim yuksek lisans tezi,2006)


Türk Dünyası'nın Nevruz Bayramı Kutlu olsun..

Not: Miladi 22Mart =Rumi 9 Mart..
Nevruz bayramı ile" mart dokuzu"nu da atlatıyoruz.. 

●●●••

Bahar geldiğine göre artık bahçeler şenlenebilir.
Birkaç gündür haberlerde duyduğum ve marketlerde gördüğüme göre can eriğinin kilosu 200-140 TL arası gidip gelmektedir. 
Can eriği: çiçeklenme dönemi çok erkendir. Bu nedenle ilkbahar geç donlarından zarar görme olasılığı çok yüksektir. Çok kanaatkardır. Yeşil renkli , orta büyüklükte sert ve suludur. Meyve eti ve çekirdek yapışıktır.
     

Meyve ağaçları iki farklı fİdan alternatifi şeklinde dikilebilir.Tüplü fidan ve açık köklü fidan.
Tüplü fidan:Herhangi bir ambalaj saksı/poşet vs ile birlikte köklerinin toprakla kapalı olması halidir . Bu şekilde  asgari 6 ay muhafaza edildikten sonra arazıye dikilebilir. Yılın her ayı dikilmesi uygundur.
 

Çıplak köklü fidan:Köklerinin herhangi nir ambalaj saksı /poşet vs.ile birlikte toprak içerisinde olmamasıdır. Sonbaharda kasım-aralık aylarında, ilkbaharda mart ayında yani bitkinin uyku döneminde dikilebilir. Bitki bu dönemde su kaybı yaşamaz. Çıplak köklü fidanlar alınır alınmaz hemen dikilmelidir. Ancak herhangi bir nedenle (yeri hazır olmayabilir, hava koşulları uygunsuzdur vs.) dikim gecikirse kökler bir srkikde toprakla kapatılarak güneşle teması kesilir ve sık sık sulanır. Aşılı fidanlar tercih edilmelidir. Dikimde aşı toprağın 2-3 cm üzerinde olmalıdır. Genelde aşı yerinin güneyde olması söylenir, bunun nedeni kışın kuzeyden gelen rüzgarın aşıyı kurutmamasıdır. Kış mevsiminde aşılar kapatılıp baharda yeniden açılabilir. Dikimden sonra toprak ayakla iyice sıkıştırılır ve bol su ile can suyu verilir.
Kilosu 200-140 TL'ye bir kilo erik alıp yemektense 15-20 TL'ye 3 yaşlarında bir erik fidanı alıp dikilerek her yıl kilolarca erik yenilebilir. Tercih sizin.. Afiyet olsun..

 
Etiketler: Nevruz,
Haber Yazılımı