Yazı Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 18:13 Bu yazı 943 kez okundu
 
MOR BEYİN..
Ahmet Zorlu
 
 

Yargıtay, 15 Temmuz sonrası yaptığı değerlendirmede 78 sayfalık bir rapor hazırladı ve ByLock kullanımının, Fetö Terör Örgütü üyeliği noktasında bir delil olduğunu ilan etti.
Binlerce insan, yüzlerce mahkemede yargı huzuruna çıktı, yargılandı, mahkum oldu. 
Bazıları ise hala yargılanıyor.
Zira Yargıtay Kararında, kesinlik vardı, mahkemelerin bu kararı görmemezlikten gelmesi mümkün değildi. 
Ne diyor, Yargıtay;
“Örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti, kişinin örgütle bağlantısını gösteren bir delil olacaktır.”
Aradan bir yıla akın zaman geçiyor ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, 11 bin 480 kişinin cep telefonlarına ByLock sisteminin, bilgileri ve iradeleri dışında yüklendiğinin belirlendiğini açıklıyor.
Hem de, namaz saatlerini gösteren program indirmek isteyenin telefonuna iradesi dışında yüklenen ByLock’un dahisi kim çıktı biliyor musunuz?
TÜBİTAK çalışanı ve FETÖ firarisi Kemalettin Cengiz Erbakırcı. Erbakırcı, geliştirdiği "Mor Beyin" adlı uygulama ile binlerce insanın sanık durumuna düşmesine ve içeri girmesine neden olan isim. Halen Amsterdam’da yaşayan 1981 Kayseri doğumlu olduğu ve 15 Temmuz'dan 3 gün önce yurt dışına kaçtığı belirlenen biri.
İradesi dışında telefonda ByLock bulunduğu belirlenen 11 bin 480 kişi hakkındaki takibat sona erdirildi, ama acaba, bilgisi ve iradesi dışında telefonuna bu sistem yüklenen bu yüzden işinden, özgürlüğünden edilen kaç kişi daha var aramızda diye bir soru geçiyor kafamdan.
Sonra da, ‘Demek ki, bu ihanet şebekesi bu sefer, kendisi ile aynı menzile gidenlerin yanında Yargımızı da komple kandırmış’ diye geçiriyorum içimden.
İnallah, yeni bulgularla, yeni mağdurlar ortaya çıkmaz.
Zira bu örgütün kripto isimlerinin, ortaya çıkanları kaçtı gitti, siyaset ve ticaret ehli olanlar ile yasanın inceliklerinden yararlanarak aramızda dolaşmaya devam ediyor.
İçerdeki insanların yüzde 80’i memur, kamu işçisi, ev hanımı gibi kesimlerdeki vatandaşlar.
O nedenle diyorum ki, bu yapının Mor ve Kara beyinleri olan, ekonomi ayağı, siyaset ayağı mahkemelere hesap vermediği sürece, yeni mağduriyet hikayeleri okumaya devam edeceğiz.
. . . .
Dün gündeme getirdiğim, ekmek dağıtımının da günümüz şartlarına uyarlanması noktasında belediyelere yönelik uyarım üzerine çok sayıda telefon aldım ve bunun nasıl olabileceği soruldu:
Söyleyeyim efendim..
Her dar gelirlinin, hangi mahalledeki ekmek dağıtım merkezinden günde kaç ekmek aldığı ve alacağı bilgisayarınızda var değil mi.
Kayseri’de faaliyet gösteren ve projeye dahil olmayı kabul eden fırınlara bankalardaki pos cihazı gibi birer küçük cihaz dağıtılacak.
Ekmek alan her yurttaşa da bir elektronik kart.
Vatandaş günlük istihakını aldığı fırına bu kartı verecek ve aldığı ekmek sayısı bilgisayara işlenecek.
Fırın işletmecileri de, ay sonunda dar gelirliye kaç ekmek verdiklerinin dökümü ve faturası ile ilgili belediyeye başvurup bedelini tahsil edecek.
Böylece gariban insanlarımız, her sabah ekmek dağıtım kuyruğuna girmekten kurtulacağı gibi, istediği fırından ekmeğini alabilmenin huzurunu yaşayacak.
Daha da önemlisi, bu ekmek dağıtım pastasından tüm fırınlarımız eşit şekilde yararlanmış olacak.
Kayseri’de bu yazılımı yapabilecek kişi ve kurum yok demeyin.
Baksanıza, ‘Mor Beyin’ dahisini de Kayseri ürettti.
Espri bir yana.
Siz, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik’e bu projeyi götürün, başkası yapmasa bile Sayın Çelik’in firması bu işi gönüllü yapabilir.
Hatta ilçe belediye başkanları bastırırsa, “Bu projeyi de ben hayrıma yaptırıyorum” bile diyebilir.
Böylece aşevi uygulamasından sonra ikinci sosyal yaranın da görüntüsü ortadan kalkmış olmaz mı?

 
Etiketler: MOR, BEYİN..,
Yorumlar
Haber Yazılımı