Yazı Detayı
07 Şubat 2015 - Cumartesi 12:17 Bu yazı 2501 kez okundu
 
Lodos en çok üreticiyi vurdu..
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

       Geçtiğimiz günlerde özellikle Marmara bölgesinde baslayan ve hala etkisini sürdüren lodos en çok üreticiyi vurdu..Yapraklı ağaç üretiminin merkezi olan Bursa/Kestel de rüzgarın hasar vermediği sera /bahçe kalmadı. Doğa tüm öfkesini üreticiye yansıttı. Seraları parçaladı, evlerin çatılarını uçurdu, durak, tabela, , araba vs hersseyin yerini ve yönünü değiştirdi. Tırları devirdi.     
 Arazilerde dikili olan (üretim amaçlı) ağaçların kimilerini orta yerinden kimilerini tepeden kırdı.Hala etkisi devam etse de yağmurun başlaması ile biraz sakinlik var. Normal zamanda üreticiye can olan yağmur bile şuan da dezavantaj. Rüzgardan dolayı devrilen bitkileri kaldıramıyorlar .eğer kaldırırlarsa yeniden devrilecek ve bu işlem birden fazla tekrarladığında bitkilerin köklerine zarar verir , bitki kayıplarına neden olur. Yerden kaldırmadıkları icin özellikle mazı, leylandi, servi, ladin gibi ibreli gruplar yağışın etkisiyle kolayca mantar hastalığına yakalanır ve çok hızlı yayılır.Bunu önlemek için göztaşı ile yıkama ve fungusit uygulama işlemleri yapılmalıdır. Üreticilere geçmiş olsun diyorum . Allah daha beterinden korusun.
Not:Bu yılki anormal soğukların  ve son günlerde ki lodosun etkisi tüm bitki sektörünün cebine yansıtacaktır.14 Şubattaki çiçek satışlarında bunun ilk yansımalarını göreceğiz.                             
                                   *** 
Hatırlatma: Güllere gübre vermeyi unutmayın. Biber tohumlarınızı da artık toprakla buluşturabilirsiniz..Bahçelerin canlanma zamanı eğer sonbaharda çuha çiçeği dikmedi iseniz şimdi tam zamanı.                                      

                             ***
Birkaç gün önce  Bir Kapadokya aşk hikayesini konu alan YER GÖK AŞK dizisinin başarılı oyuncusu tiyatrocu ŞAHİN ERGÜNEY'in Daveti üzerine  Necati Cumalı 'nın yazdığı , yönetmenliğini M.Volkan BENLİ'nin yaptığı Ankara Devlet Tiyatrosu Oyuncularının sergilediği "NALINLAR" İsimli oyunu izleme fırsatım oldu.İnanılmaz keyifli bir oyundu. Ben Kayseri İl Kültür Müdürlüğü Tiyatro salonunda bu keyfi yaşadım, ,sizlerde turne ile şehrinize gelen bu keyfi kaçırmayın . 
Bulancak Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni , Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve Devlet Tiyatroları Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilcisi Şahin ERGÜNEY'e, "Nalınlar"isimli oyunun sahne amiri Eyüp ŞEN'e ve Ankara DT Oyuncusu Ersin AYHAN'a teşekkür ederim. 

 
Etiketler: Lodos, en, çok, üreticiyi, vurdu..,
Haber Yazılımı