Yazı Detayı
14 Aralık 2016 - Çarşamba 23:15 Bu yazı 2724 kez okundu
 
KENDİNİZ YAPIN
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

3 yıl önceydi, bir restoranda yer seçmek için masalara göz gezdiriyordum ,her masanın üzerinde farklı cam şekilleri gördüm .Bu camların içinde bir takım bitkiler gözüme çarptı ,cam kenarında bir masa seçtim.İçinde sukulent bitkiler ve renkli akvaryum kumları vardı. Görevli birinden yardım alıp  bu objenin ne olduğunu sordum terrariumla ıik tanışıklığım böyle oldu.Çiçek gibi görünen ama saksı çiçeğinden de , ikeba dan da çok daha farklı bir sunumdu bu. İçinde kendi başına bir ekosistemdi.. Hayal ettiğiniz dünyayı bir fanusa sığdırmayı düşündünüz mü hiç?

İlk terrarium çalışmamı banka müdürü bir arkadaşım için yapmıştım.. Arkadaşım orkideleri çok sever ve çiçeklerine çok özen gösterirdi. Ancak sık katılmak zorunda kaldığı il dışı toplantılarından dolayı çiçeklerinin düzeninin bozulduğundan şikayetçi olurdu hep.  Ona cam bir objenin içersinden mini orkide merkezli bir terrarium hedıye ettığimde çok mutlu olmuştu . terrariumu hala yaşıyor ve sahibi bu durumdan çok menmun .

İlk çalışmamı yaptığım dönemde bir serada çalışıyordum ve bu alandan iş arkadaşlarıma bahsettim bana ‘ para getirecek alanlara yönel,bunlar boş iş’ dediler.. Açıkçası benim için birkez yapmışlığın cesaretiyle dönem dönem arkadaşlarımın özel günlerinde hediye olarak keyifle hazırladığım bir hediye seçeneği haline geldi.

Terrarium içinde çeşitli bitkilerin ve  çeşitli hayvanların ( bazı sürüngen ve böceklerin ) bakıldığı ortamlardır.Kökeni  İngiltere’dir. Ben size bitki terrariumundan bahsetmek istiyorum.

Terrarium , özellikle son aylarda çok popüler olmaya başladı. Bu konu ile ilgili atölyeler kuruldu,kurslar açıldı ,çiçek dükkanlarındaki raflarda çok sık gözümüze çarpmaya başladı. Genellikle cam malzemelerden imal edilen,içinde bulundurulacak canlıya göre şekillendirilen terrariumlar bir saksı çiçeği gibi uzun ömürlü ve bir buket kadarda özel bir seçenek durumuna geldi.Terrariumlar, doğadaki ekosistemlerin minyatürü niteliğindedir.Ekosistemlerdeki döngüyü bilirsiniz; yağmur yağar,hızla buharlaşır ve yenıden yağar.Terrariumlar da bu döngü için çok uygundur , bu cam objelerin içinde mini bir dünya vardır.Terrariumun kişiye verdiği en büyük fırsat normal koşullarda evde bakılması mümkün olmayan bitkilerin yaşatılmasına imkan sağlamaktır. Kendi hayat döngüsünü sağlayabildiği için sürekli üzerine titremeniz gerekmez. 

Belli bir ücret karşılığında satın alınabileceği gibi evde kendi imkanlarınızla  da yapabilirsiniz. Ben size şimdi bir terrarium neyle nasıl yapılır anlatacağım:

Öncelikle bir cam kavanoz,fanus veya vazo seçmelisiniz. ( bu  özel yapım bir malzeme olabileceği gibi evdeki eski bir şekerlik,cam bir çaydanlıkta olabilir. Uygun derinlikte olması yeterlidir.)sonrasında gerekli malzemeler ise küçük taşlar veya çakıllar,sphagnum,mangal kömürü,torf ve tabiki bitki..

Terrariumun yapılışı: Seçtiğiniz kabı iyice yıkayıp kurulayın.En alt zemine küçük taş ve çakılları yerleştirin bu taşlar fazla suyun drene edilmesi amacıyla kullanılır.Taşların üzerine sphangnumu güzelce yerleştirin.Bu malzemenin su tutma kapasitesi ağırlığının yaklaşık 20 katı kadardır,biz bu malzemeyi genelde orkide saksılarından tanırız.Çiçekçilerden veya

internet üzerinden temin edebilirsiniz.Eger  sphagnum bulamaz iseniz onun yerine doğal elyaf kullanabilirsiniz.Mangal kömürünü çakıllardan daha küçük parçalara ayırarak sphagnumun üzerine onu kapatacak şekilde yerleştirin.Kömür ;küf ve bakteri oluşumunu önler ve camın içindeki havayı temizler.Kömürün üzerine torf yerleştirin ve iyice bastırın.Çubukla uygun çukurlar açarak seçtiğiniz bitkileri dikin. Örneğin;arap saçı,kuşkonmaz,etobur bitki türleri,fittonya türevleri,mini menekşe,mini orkide eğrelti otları vb. nem ortamını seven ve fazla büyümeyen bitkiler seçilmelidir.Dikim işleminden sonra dilediğiniz ve uygun gördüğünüz objeleri yerleştirin örneğin mini    testiler,insan figürleri gibi.Sonrası da ilk sulamasını bir sprey yardımı ile yapın.Sulama işlemi çok sık yapılırsa bitkiler çürür.Çakıllara bakılıp nem tayini yapılarak sulama yapılması uygun olur.Bitki yoğunluğuna göre çürüyen ya da fazla büyüyen kısımlarda budama yapılabilir.Doğrudan güneş almamalı aydınlık bir yerde kaloriferden uzakta bulunmalıdır.Gübre ve çiçek coşturucu kesinlikle kullanılmamalıdır. 2 -3 yılda bir üst toprak kısım yenilenebilir. Ve terrariumunuz hazır  onu yeni yılda en sevdiğiniz arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.

 
Etiketler: KENDİNİZ, YAPIN,
Haber Yazılımı