Yazı Detayı
09 Nisan 2015 - Perşembe 20:05 Bu yazı 9640 kez okundu
 
İSMET İNÖNÜ
İlhan Güneren
ilhan@hotmail.com
 
 

15 Aralık 2014 tarihinde Sözcü Gazetesinde İsmet İnönü hakkında bir yazı çıktı. Takip ettim ne politikacılar, ne yorumcular, nede halkımız hiç üstünde durmadılar.


İsmet İnönü ve eşi Mevhibe Hanım kendi birikimleriyle bir küçük cami yaptırmak isterler. Caminin Çankaya Köşkünün yerleşkesinin dışında yapılmasına karar verirler. İnceleme ve araştırmalar sonunda caminin Çankaya'daki Bükreş Sokak’ta yapılmasına karar verirler. Önemli bir şeye daha karar verirler; Cami yaptırdıklarını çocuklarından ve herkesten gizli yapmayı uygun bulurlar. Çünkü dinin siyasete alet edilmemesi en önemli ilkeleridir. Bu ilkeyi Atatürk’le beraber çok düşünerek, çok konuşarak koymuşlardır. Ülkenin ayakta kalmasının temel taşlarından birisidir. 


İsmet İnönü, 1961 deki Devlet Bakanı İsmail Saffet Omay Bey ile görüşür. Durumu anlatır. Gizli kalması şartı ile yardım ister. Caminin mimarı olarak Hayati Tabanlıoğlu'nu istediklerini rica eder. Herkes gizliliğe çok dikkat ederek camiyi yapıp bitirirler. Mevhibe Hanım ayrıca iki büyük halıyı da dualar ederek caminin içine serer.


Devlet Bakanı İsmet Saffet Omay bir kitap yazar. Kitabın bir yerinde bu olayı anlatır. Kitabı İsmet İnönü’nün  kız torunun eşi Mustafa Bilgehan okur. ‘Tanıkların Anılarıyla İsmet İnönü’ kitabını da kendisi yazdığında, kitapta cami olayından söz eder.


Cami şimdilerde, Çankaya, Bükreş Sokakta; Çankaya Merkez Cami olarak ibadet edenlere hizmet vermeye devam etmektedir. 


Bu yazıyı her fırsatta İsmet İnönü’ye küfreden, yalan ve iftiralar atan, Uşak’ta kafasına taş atan, Himmet Dede istasyonunda bindiği treni durduran akılsız koca kafalara ithaf ediyorum.


Atatürk Devrim ve İlkeleri kötüleri ve kötülükleri en sonunda yakar, yıkar ve hesap sorar.
İsmet İnönü’yü hayatımda iki defa gördüm. Her iki görüşümde de hayran kaldım. Birincisi Eskişehir’de 1960 yılında, seçim mitinginde. O zamanki DP iktidarının sonlarıydı. Vilayet meydanı dolu olduğu gibi meydana açılan caddeler ve her yer ana baba günüydü. Kalabalığın üstün de şapkalar foter şapkalar uçuşuyor bir CHP iktidarının gelmekte olduğunu işaret ediyordu. 27 Mayıs ihtilali seçime gidilmeden yapıldı. İyi mi oldu? Kötü mü? Tarafsız tarih bunu yazacaktır. 


İkincisi, İsmet İnönü’yü bir de Ankara’da 1967 yılı 10 Kasım’da gördüm. Arkadaşlar, Dil Tarih Coğrafya Fakültesindeki 10 Kasım Atatürk’ü anma törenine İsmet İnönü’nün konuşmacı olarak katılacağını söylediğinde hemen 10-12 arkadaş otobüse atlayıp fakültenin önünde indik. Güya erken giderek yer bulacaktık. Kalabalıkta zorlukla ilerleyerek balkona kadar ulaştım. Her taraf üzüm salkımı gibiydi. Gürültüden hiçbir şey duyulmuyordu. İnönü saat dokuza altı kala salona geldi, Dokuzu 5 geçe kürsüye ulaştırdılar. Mikrofona geçti. Bir şahin gibi bütün salonu gözleriyle taradı. Sadece ‘susun’ dedi. Beş saniye içinde salon sustu. Onu zevkle, gururla dinledik. Atatürk’ü daha iyi anladık. Devrimi özümsedik.

                                      İlhan GÜNEREN

 
Etiketler: İSMET, İNÖNÜ,
Haber Yazılımı