Yazı Detayı
08 Nisan 2015 - Çarşamba 00:22 Bu yazı 1304 kez okundu
 
GİRDAPLAR
İlhan Güneren
ilhan@hotmail.com
 
 

Girdaplar; denizde, karada ve havada oluşurlar. Bazıları gelip geçicidir ama bazıları herzaman aynı yerde devam eder. Hepside ölümcüldür.


Havada olanlara ‘hortum’ deniliyor. Arabaları, evleri, ağaçları ve tarım alanlarını yutuyor. Kurbağaları, yılanları ve akrepleri kıtadan kıtaya fırlatıp, sanki yağdırıyor.


Okyanuslarda, denizlerde ve ırmaklarda olan girdaplar ise gerçekten ürkütücü. Okyanuslarda olanlar koca koca gemileri yutuyor, havadaki uçakları içine çekiyor. Denizlerde ve ırmaklarda olan girdaplar ise insanları içine çekiyor. İyi yüzme bilenler çabalayıp kurtulabiliyor. Avanoslu gençler ırmaktaki girdapları bilir, oralardan uzak dururdu. Dışardan ve köylerden gelen pek çok genç girdaplarda boğuldu. Cesetleri günler sonra ırmak kenarına atıldı. İstanbul’da ki saray erkanının da boğazdaki ve haliçteki girdapları çok iyi kullandıkları bilinir.


Karalar da; yani topraklarda ve ülkelerdeki girdapları da insanlar görür, hisseder ve bilir. Ortadoğu daki girdap ikibin yıldır devam ediyor. Daha da devam edecek. Adım atanı yutacak, parçalayacak. Bile bile lades demeyelim. Akıllı olalım.
Topraklarda, kumsallarda ve tarlalarda küçük girdaplar vardır. Bunların ağızları yüksük veya fincan büyüklüğündedir. Yerin üstünden bir huni gibi aşağı gider. Aşağıda huninin büyüklüğü oranın da bir böcek oturur. Huni, yani girdap böceğin yerleştirdiği minik zerreciklerle kaplıdır.

Dünya toprakları bu adı KARINCA ASLANI (ing: ant lion) denilen milyonlarca girdaplarla kaplıdır. Başta zavallı karıncalar olmak üzere, gezinen küçük böcekleri, çukura düştükleri anda yakalar ve dibe çeker, parçalar yer. Dünyanın en vahşi ve doyumsuz yaratıklarıdır.


Bir zamanlar laik demokratik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, şimdi yurt dışında ve yurt içinde girdapların arasında dolaşmaktadır. Laiklik,  özgürlük, adalet, bağımsızlık, evlatlar, anneler ve babalar, karınca aslanları ile karşılaştılar mı? Çare yine Atatürk Devrimleri ve İlkeleridir. Bu ilke ve ülküler eninde sonunda kötüleri ve kötükleri parçalar ama sen de gayret et be kardeşim.

Sizi gidi şezlongcular, hiç birine oy vermeyeceğim diyerek kötülüklere çanak tutanlar. Hep beraber aklımızı başımıza alalım. Girdaplarda boğulmayalım, parçalanmayalım.
                                      İlhan GÜNEREN 

 
Etiketler: GİRDAPLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı