Yazı Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 12:10 Bu yazı 6509 kez okundu
 
Ekmeğinizle Oynayın
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Yeni yıl öncesi ve sonrasında en çok konuşulan gıda maddelerinden biriydi ekmek. Zam var mı yok mu ?

-Var

-Yok

-Gizli zam var denildi..

Gündeme gelmesinin nedeni ise israfı önlemek. Bunun için öncelikle ekmek gramajını düşürülmesine karar verildi.Durum böyle olunca fiyatının aynı kalıp kalmaması oldukça konuşuldu. Ekmek israfı hepimizin karşı karşıya geldiği bir gerçeklik. Bugün hangi çöp konteynırının yanından geçsek ekmek kırıntılarına rastlıyoruz. Nedeni insanoğlunun doyumsuzluğumu, tükettiği ekmeğin lezzeti mi, katkı maddesi mi yoksa raf ömrümü bilmiyorum, bana göre hepsi.

Ekmek yapmak için kullanılan pek çok tahıl ürünü bulunmaktadır. Bir ekmek standına geçtiğinizde ,Tam buğdayı, karabuğdayı, gaceri, siyezi, çavdarı, kepeği.. ve daha pek çok seçeneği görebiliyoruz. Bunlardan birini içinde tam olarak ne kullanıldığını bilmeden seçip alıyoruz. Ve tabi raf ömürleri pek kısa oluyor. Bayatlayan ya da bayatlamaya yakın ekmekleri değerlendirmek yerine hoop çöpe..

Gelin size başka bir seçenek sunayım . Gözünüzü kırpmadan attığınız o ekmeği birde kendiniz yapmayı deneyin. Hem bunun keyfine varın hem de kendinize özel ekmek yapın. Size keyifle pişirdiğim ekşi mayalı ekmek tarifi vereceğim.Öncelikle ekşi mayayı nasıl yapacağınızı tarif edeyim. Evde maya yapabilmek biraz sabır işidir. Un ve su birleşiminden meydana gelecek olan bir canlıyı besleyip canlılığını devam ettirmek ve onunla kendinize sağlıklı ekmekler yapmak sabrınıza değecektir.

Ekşi maya

Malzemeler: Un, Su, Cam kavanoz, Tahta kaşık

Yapılışı: 75 gr. Tam buğday unu,75 gr. Ekmeklik un, 150 gr su homojen şekilde karıştırılır ve cam kavanoza aktarılıp kavanozun ağzı kapatılır. Mutfağın sıcak bir bölümüne yerleştirilir.

Beslenmesi: Yaklaşık 10 gün sürecek bir serüvendir.

1. Gün: Yapılış saatine size beslenme için uygun olacak bir saatte yapın , ve sonrasındaki her gün aynı saatte besleme işlemini yapın.

2. Gün: Kavanozu hiç açmayın.

3. Gün:Kavanozu açın ve içindeki mayanızın yarısını alıp atın ve 30 gr. Tam buğday unu ,30 gr. Ekmeklik un ve 60 gr suyu tahta kaşık ile karıştırın.

4. Gün:3. Gün ile aynı işlemi tekrarlayın. Kavanozunuzun dışından bir lastik geçirin ve karışımınızın bulunduğu hizaya getirin ertesi gün ne kadar kabardığını gözlemleyin.

5.Gün : 4. Günün aynısı şeklinde besleyin ve sonraki 6.,7.,8 ve 9. Günde de aynı işlemi tekrarlayın.

10. Gün bir bardak suyun içine bir çay kasığı mayanızdan dokun eğer suyun yüzeyinde kalıyorsa mayanız hazırdır ve ekmeğinizi yapabilirsiniz . Ancak maya suyun dibine çöküyorsa 1 gün daha besleme işlemi yapın.

Not: 6. Günde besleme sırasında bir çay kaşığı bal ilave edin ,bu fermantasyon işlemini hızlandıracaktır. Eskiden ninelerimiz yan besinler kullanırlarmış; bal,şeker,kuru meyve, üzüm suyu vs.

Ekşi mayalı ekmek

Yapılışı: 300 gr. ekmeklik un,250 gr. tam buğday unu, 100 gr. maya, 300 ml su 10 gr. tuz

Yoğurma işleminden sonra 6 saatlik bir mayalanma sürecine girecek bu süreçte her iki saatte hamurunuza dıştan içe katlama işlemi yapmalısınız 6 saatin sonunda buzdolabında ya da uygun soğuklukta ise balkonunuzda 8 saatlik bir fermantasyon işlemi daha geçirdikten sonra hamurunuzu hoop 200 derecelik fırına atabiliriz. Hamurunuzun üzerine bıçak yardımı ile istediğiniz şekli verebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz şey ekmeğiniz pişerken fırının içinde ağzı açık bir kapta su bulundurup nemi sağlamak. 2 saatlik pişme sürecinin ardından evinizin içine dağılan mis gibi koku sabrınızın sonucudur.

Ekmeğinizin lezzeti ve görünümü tamamen size ait olacak .Ekmeğinizle dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Kullandığınız ekşi mayadan dolayı uzun süre tüketilebilir ve kesinlikle çok sağlıklıdır. Yemek dışında asla kıyamamayacaksınız,ben kendi israfımı önledim sıra sizde..

 

 

 

 

 
Etiketler: Ekmeğinizle, Oynayın,
Haber Yazılımı