Yazı Detayı
07 Şubat 2015 - Cumartesi 12:37 Bu yazı 2028 kez okundu
 
Develer
İlhan Güneren
ilhan@hotmail.com
 
 

Bir ihanet belgesi olan Sevr Antlaşması yapılmış, Osmanlı topyekün teslim olmuştu. Anadolu insanı, terhis edilerek evine dönen pecmurde kılıklı mahsun askerlerden mağlup olmuşluğu öğreniyordu. Hacelaların büyük dükkanında gaz, bez ve şeker bitmek üzereydi. Hurma da iştahlı satılıyordu. Batum'a mı yoksa Suriye'ye mi deve kervanını göndereceklerdi? Tartıştılar, Suriye'ye göndermeye karar verdiler. En huysuz, en güçlü hatta sinirlendiği zaman insanları bile kovalayan "Deli Deve"yi de kervana dahil ettiler. Develerden yirmisi ve önde güçlü eşekleriyle kervancılar yola çıktılar.

Suriye'ye vardılar. Alışverişlerini yaptılar. Kervan dönüş yoluna koyuldu. Toroslar'dan önce, Adana'dan sonraki düz ovada ilerlerken Fransız bayraklı bir çadır grubu ve aralarında dolaşan Fransız askerlerini gördüler. Kervancıbaşı Hüseyin Ağa durumu anlamış, kervanın batı yönüne çevrilmesi talimatını vermişti. Ancak çok geçti. Aralarında silahlı çatışma çıktı. Bir kervancı şehit düştü. Fransız komutanı dört kervancıyı ve yükleriyle beraber bütün kervanı esir aldı. Düşman kampına götürüldüler. Düşman kervancılara yükleri indirttiler. Dört kervancıyı elleri ayakları bağlı şekilde bir çadıra kapattılar. Develer de kampın yanına çöktürüldü. Devecilerin çadırının başına da bir nöbetçi koyup, düşman akşam karavanasını yemeye başladı. Düşman komutanı genç teğmen, ganimetleri, develeri ve esirleri düşünüp gülüyor, ana karargahtaki üstlerinden alacağı takdiri düşünüp keyifle bardağındaki şarabı yudumluyordu.

Kervancıbaşı Hüseyin Ağa çok deneyimli bir adamdı. "Ağalar," dedi, "Kadere boyun eğip ölümü beklemeyelim. Hele siz, ayak ucu baş ucu bir araya gelin. Parmaklarını ve dişlerinizi kullanın. Acele etmeyin, ses çıkartmayın. Herkes ipi çözdükten sonra ipleri yine bağlı gibi ellerinize ayaklarınıza takın. Benden kaçış talimatını sabırla bekleyin. Unutmadan, develeri ürkütüp çadırların üstüne süreceğiz. Toroslara doğru kuzeye kaçacağız. Bundan böyle benden başka kimse konuşmayacak." Üç saat içinde iplerini çözdüler. Bu arada nöbetçinin her iki saatte bir değiştiğini anladılar. Kervancıbaşı Hüseyin Ağa fırsat kollamaya başladı. Develer topluca geviş getiriyor, uzaktan köpek ve kurt ulumaları geliyordu. Bir ara çadırın önündeki ayak sesi kesildi. Sabırla beklediği fırsat gelmiş miydi? Çadır kapısının bezini hafifçe araladı. On metre ilerde tüfeği yana kaymış büyük çişini yapan arkası dönük sarı kafayı gördü. Develere emrini fısıldadı. Ayakkabısının astarının altında sakladığı bıçağı çıkarıp açtı. Bir ok gibi fırlayıp bıçağı sarıbaş Fransız nöbetçinin beyinciğine sapladı. Develer ürktüler, çadırları çiğnediler. Her biri bir tarafa koşturmaya başladı. Çok büyük bir kargaşa çıktı. Kaçıştan yarım saat sonra deveciler bir araya gelerek Toroslara doğru yol aldılar. "Develer ne olacak?" diye sordu biri.
Ertesi gün öğlen sonu tepedeki kervan geçidine ulaştılar. Yoldan elli metre uzak çeşmeye vardılar. Temizlendiler, dinlenmeye çekildiler. Hüseyin Ağa'nın gözü hep güneye doğru bakıyordu. Bekliyordu. Akşama doğru ilk gördükleri Deli Deve oldu. Sağdan soldan ve geriden gelen develer Deli Deve'nin arkasında Toroslar'ın tepesine, devecilerin etrafına, pınarın yanına çöktüler. Aynı kervancılar ve develer bir yıl sonra Ankara'ya mühimmat taşımıştı...

 
Etiketler: Develer,
Yorumlar
Haber Yazılımı