Yazı Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 17:08 Bu yazı 1548 kez okundu
 
Çayımız Var……
Doç. Dr. Özden TAŞĞIN
 
 

Teravih; Ramazan gecelerinde kılınan ve sünnet olan, bizim ülkemizde yirmi rekatlık namazdır.

Teravih namazının her dört rekatı sonunda bir miktar oturup istirahat edildiği için bu dört rekata bir "Terviha" denilmiştir. Bir teravih namazında beş "Terviha" vardır. Bu söz, Tervîh kelimesinden bir mastardır. Tervih ise, nefsi rahatlandırmak anlamındadır. Çoğulu "Teravih" tir.

 

Teravih namazı Peygamber Efendimiz’in (asm) sünnetindendir

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus yirmi rekâttan ibaret bir müekked sünnettir. Bu namaza Peygamber Efendimiz (asm) ile dört halife (Hulefâ-i Râşidîn) devam etmişlerdir. Bu namazın cemaatle kılınması da, bir kifaye sünnettir

 

 

Ramazan ayı ile birlikte Nevşehir HBV Üniversitesi camisinde de Ramazan bereketi arttı. Yılın tamamına yakın bir zamanda CUMA namazları dağıtılan ikramlara şimdi TERAVİH namazında dağıtılan ikramlarda eklendi. Cemaate çay, lokum, bisküvi, kek ikramlarında bulunulmaktadır. Bu çalışmaların yürütülmesinde hiçbir emeğini esirgemeyen Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın, yaptığı açıklamada; öncelikle Üniversitemize camii yaptıran AVLANMAZ ailesine çok teşekkür ederiz dedi. Taşğın; camilerimizi yaşam alanları haline getirmenin önemine belirtirken, cemaatimizin bu yaklaşımımıza büyük destek veriyor, Cuma günleri, mübarek günlerde ve şimdide TERAVİH namazları sonrası camiimiz bir panayır alanı gibidir. Tüm cemaatimiz bir katkıda bulunmak için çaba harcamaktadır. Taşğın; camilerimizin sadece 5 vakit namaz kılınan yerler değil, yaşam alanları haline getirmemiz gerekir dedi.

 
Etiketler: Çayımız, Var……,
Yorumlar
Haber Yazılımı