Yazı Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 13:11 Bu yazı 1348 kez okundu
 
CAMBAZA BAK OYUNU..
Ahmet Zorlu
 
 


Ne zaman işler zora girse, memleket büyüğü 78 milyonun gözünü zordan yapaya çevirecek bir çıkış yapar ve unutuveririz öncelikli sıkıntılarımızı, yöneticilerimizin zikzaklarını, yaşadığımız dramı ve geleceğimize dair umutsuzluklarımızı..
Bayramdan önceydi.
Atatürk Havalimanındaki canice saldırı ile birlikte milletin tamamı, 'Yahu Müslüman dediğimiz bu İşid canileri ülkemizde ne yapmak istiyor?' sorusuna cevap aramaya başlamıştık.
Birden bire memleket büyüğü çıktı ve 'Suriyeli Mültecilere vatandaşlık vereceğiz' açıklaması yaptı.
Hepimiz unuttuk, İsrail'in bileğimizi büktüğünü, Rusya'dan özür dilediğimizi, Güneydoğu'da fidanlarımızın toprağa düşüşünü, Atatürk Hava Limanında, çocuk-yaşlı demeden insanların canice katlideldiğini.. Oysa o yaşlı babanın feryadı hepimizin kulaklarında çınlıyordu, "3 Kızım vardı, üçünü de kaybettim" sözleri uykularımıza bile girmişti.
Memleket büyüğü bununla da yetinmedi, Nato toplantısı dönüşü yolda gazetecilere, 'TOKİ'nin boş evleri var. Suriyelileri oraya yerleştireceğiz' demesin mi..
Konu TOKİ olunca Kayseri'den 12 bin, Türkiye'den bir kaç milyon emeklimizin sesi olmaya karar verdim.
Sayın Memleket Büyüğüm;
1 Kasım seçimleri öncesi, Kayseri'nin ve diğer illerin cevval siyasetçileri emeklilerin kulağına üfürüp, 'Hepinizi ev sahibi yapacağız. Emekliler Cemiyetine dosyalar verildi, gidin dosyayı alın doldurun, cemiyete de üye olun. Hepiniz ev sahibi olacaksınız' denildi.
İş hayatları kira cenderesi içinde geçen her partiye mensup emekli koşarak gitti, emekliler derneğine. Kapıda uzun kuyruklar oluştu. Ev hatırına emekliler dernekleri üye patlaması yaptı. Aldılar, dosyaları doldurup teslim ettiler. Dosya paralarını da bir güzel ödediler.
Sadece bu kadar mı?
Sahibi olacakları evin hatırına, yıllardır destek verdikleri siyasi partileri bir kenara bırakıp 1 Kasım günü 'evet' mührünü AKP'nin böğrüne bastılar.
Allah var, TOKİ'de sözünü tuttu, Kayseri için 250! konutluk bir proje başlattı, kurasını çekti. Geride kalan 11 bin 750 emekli ise ev hayallerini bir başka seçime ertelediler.
Saygıdeğer memleket büyüğü, şimdi o emekliler adına sormak istiyorum.
Madem TOKİ'nin elinde bu kadar boş ev var. Seçimden önce söz verdiğiniz emeklilere kurayla dağıtsanıza. Hiç değilse, bu güne kadar verdiğiniz sözlerin bir taneciğinin onda biri de olsa yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşarsınız.
Dedim ya, ülkede bir şeyler ters gittiği zamanlarda hepimizin başını aynı yöne çeviren ve gerçek sorunları görmemize engel olan bir koro şefi, bir maestro var bu ülkede.
Ben bu satırları karalarken 48 saat içinde şehit verdiğimiz 9 fidan musalla taşındaydı.
Tek bir gazete dışında diğerleri 9 şehidimizin haberi ya hiç görmemiş, ya da etekten küçük görmüştü.
Zira herkes Suriyelinin TC vatandaşı olması ve TOKİ konutlarına yerleştirilmesi fikrini tartışıyordu.
Sadece tartışmıyor, buna isyan ediyordu.
Ama olsun du, memleket büyüğü şehitlerimizi görmememiz için üzerine düşeni yapmamış mıydı?
İsrail'le kanka oluşumuz unutturulmamış mıydı.
Kardeş adayımız Sisi ile sürdürülen görüşmeleri hangimiz hatırlıyordu..
Konunun mecaz bölümü bir yana..
Daha birbuçuk ay önce, 'Otobüsler, uçaklar ne güne duruyor, doldururuz göndeririz.' diyen zat hangi memleketin büyüğüydü.
Sonuç; Türkiye Cumhuriyeti'nin çok ivedi çözüm gerektiren sorunları vardır. Bunların başında işsizlik, üretimsizlik, toplumsal huzur, kaliteli eğitim sistemi, terörü bitirme gibi kavramlar gelmektedir.
Suriye'den Türkiye'ye sığınan insanlar için de millet olarak üzerimize düşeni yaptığımızı herkesin kabullenmesi lazımdır. Ama ülkemizdeki Suriyeliler üzerlerine düşeni yaptı mı, yapıyor mu diye soracak olursanız aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu ülkenin çocuklarının 500 puayla girebildikleri okullara Suriyelisi, Filistinlisi, Iraklısı sorgusuz sualsiz kayıt yaptırıyor mu? Yaptırıyor.
Hastanelerde önceliğe sahipler mi? Sahipler.
Vergisiz, algısız ticaret yapıyorlar mı? Yapıyorlar.
Kayıt dışı çalışarak ülkedeki işsizliğin artmasına vesile oluyorlar mı? Oluyorlar..
Zaten bozuk olan toplumsal huzurumuzun biraz daha bozulmasına vesile oluyorlar mı? Oluyorlar.
O halde Sayın Memleket Büyüğü;
Hani her şeyi millete götürmek konusunda cevvalsin ya.. Hadi buyur, sandığı koy milletin önüne. Çıkan sonuca hep birlikte saygı duyalım.
Bu ülkenin vatan olması için, bu topraklarda yaşayan herkesin dedesi, atası can verdi, kan verdi. Şimdi bile kardeşi, yeğeni, babası can veriyor. 
Dolayısıyla bu ülkeli olmak için en temel şart bu ülkeyi sevmekten geçer. 
Avrupa'ya kapağı atmak için Türkiye'yi durak olarak kullanan, zoru görünce arkasına bile bakmadan vatanını terkeden hiç kimse, bu ayyıldızlı kimliği taşıyamaz, ağır gelir.
Onlar bizim misafirimizdir. 
Ama evimizi elimizden almaya kalkarlarsa misafirlikte biter..

 
Etiketler: Bu sayfa içeriğiyle ilgili kelime tanımlamayabilirsiniz. Ör. ismail, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı