Yazı Detayı
27 Ağustos 2015 - Perşembe 23:27 Bu yazı 2571 kez okundu
 
Benim çiçeklerim öldü ne dikeyim..?
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

 

Bu yıl çiçeklerim hiç keyif vermedi..

 

     Bu mevsimde çok sık duyduğum iki soru oldu.. Önümüzdeki bir ay geçiş dönemidir ve bu dönemde seçenek oldukça kısıtlıdır.Çiçeklerin ölümü erken ölüm oldu 2015 te..

Ilkbahardan itibaren dikilmiş olan mevsimlik çiçeklerin büyük çoğunluğu sonbahara kadar verimli olur.Ancak geçtiğimiz ilkbahar ve yaz dönemi normal şartlarda ilerlemediği için çiçeklerdeki verimlilikte düşük oldu.. örneğin ’’Petunya’’ çok dayanıklı ,çok kanaatkar bir çiçektir. Bu yıl en erken ölen çiçekler arasında yer altı.olumsuz geçen hava koşulları çiçeklerin çok çabuk hastalanmasına sebebp   oldu .aynı zamanda zararlılarla mücadele de bir o kadar yoğundu. Eylül ayının 2.haftsından itibaren ’’Chrysanthemun’’ (kasımpatı) çiçeği dikilebilir.

Chrysanthemun:Papatya familyasına ait bir  bitkidir.Çok yıllık bir sonbahar –kış çiçeğidir.Klasik renkler olan beyaz,sarı,kırmızı,pembenin yanı sıra lila,somon,turuncu,gül kurusu,limon sarı gibi birçok rengi mevcuttur. Çiçeklenme zamanı:Ekim-Ocak arasıdır. Sonhabarda diktikten sonra geçen çiçekleri ilkbaharın başlangıcında budanmalıdır.budamanın ardından vereceği sürgünlerle daha sıkı bır forma sahip olur. Haziran –Temmuz  gibi ikinci bir form budaması yapılır ve daha sonar tomurcuklanmaya bırakılır.

Çoğaltılması :Çelik ile çoğaltma yapılır.Çelik alma zamanı ,haziran ayıdır.Çok fazla gübre sevmeyen bir bitkidir.Dış mekan da çok amaçlı kullanılabilir.Mezatlarda kesme çiçek olarak satışa sunulur.

Chrysanthemun alternatif olarak iki farklı mevsimlik çiçek tercihi de yapılabilir:

Hercai menekşe:Sonbaharda dış mekana dikilir ,kışı karın altında geçirir ve ilkbaharda yeniden bahçenizi renklendirir.Tek yıllıktır .Tohum ile üretilir.Gübreyi çok sever.sarı,kırmızı ,beyaz,mor,siyah,benekli beyaz,benekli sarı,menekşe rengi (sarı-mor),turuncu ve daha pekçok rengi mevcuttur..İri açan menekşelerin yanı sıra bırde mını açanları vardır.ağustor aynın ilk haftasına kadar kullanılabilir.

Süs lahanası:Mevsimliktir.Tohum ile üretilir. Moru ve beyazı vardır. Ancak yapısal formları farklılık gösterebilir,düz,kıvırcık şeklinde.Ekim –Kasım aylarında dikilir ilkbaharın baslangıcına kadar kış boyu göbeklerek bahçelerimizin kış boyu renkli kalmasını sağlar.Suyu ve gübreyi çok sever..

 NOT: Kapadokya’da tanıdığım bölgeye ait endemik bir bitkiden bahsetmek istiyorum ..

Kapadokya Beş parmak otu (polentilla cappadocica):Bölge halkı tarafından kaz otu,kaz ayağı olarakta bilinen şifalı bir bitkidir

    Gülgillerden,yol kenarlarında ve çayırlarda yetişen 40-70 cm boyunda yabani bir bitkidir.Yaprakları .beş parmak şeklindedir.Rozete benzer.Gümüşi renktedir.Uzun saplı çiçekleriyaprakların arasından çıkar,altın sarısı rengindedir.Yaprak ve kökleri temmuz ağustos aylarında toplanıp kurutulur.

Şifaları:İshali keser.Mide rahatsızlıkları,bademcik ve boğaz ağrılarını giderir.Vücuda kuvvet verir.Diş ağrılarını dindirir ve diş etini kuvvetlendirir.Yüz lekelerini yoke der ve cildi yumuşatır.***

 

***Kaynak: Osman Yüksel-2010 /Kapadokya’nın şifalı bitkileri

 
Etiketler: Benim, çiçeklerim, öldü, ne, dikeyim..?,
Haber Yazılımı