Yazı Detayı
05 Mart 2015 - Perşembe 16:17 Bu yazı 2304 kez okundu
 
BAHARIN MÜJDECİLERİ
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Baharın gelişi ile birlikte hem iç hem de dış mekanlarda hazırlık işlemleri başlar. İç mekanlarda bulunan çiçekler için saksı değişim zamanı.  

Genç bitkiler hızlı gelişim gösterdiğinden  her yıl yeni saksıya ihtiyaç duyar. Yaşlı olan bitkiler ise mevcut harçlarından aldıkları besin yetmediği için saksı değişimine gereksinimleri olur. Değişim yapmak için kullanılacak saksı bir öncekinden sadece 3-5cm büyük olmalıdır. Saksının altında delik olmasına dikkat edilmelidir.  Zira fazla suyu tahliye için gerekli.


Püf nokta: eski saksının deliklerinden çıkan kökler var ise bitkiyi saksıdan çıkarmadan önce kökler kesilmelidir. Böylece kök uçları açıldığından yeni harcına da uyumu kolaylaşır.
 

Baharda,bahçede yapılacak işlemlerin başında BUDAMA gelir. Çok yıllık  bitkilerde bakım ve şekil budaması, meyve ağaçlarında ise verim budaması yapılır.  

        
          Set amaçlı kullanılan Ligistrum (Kurtbağrı),Thuja orientalis (Çit mazı), Phottinia ( Alev ağacı), Berberis thunbergii (Kırmızı yapraklı kadın tuzluğu), Pyracantha coccinea (Ateş dikeni) gibi çok yıllık çit ve çalı grupları , meyve ağaçları, yapraklı ağaçlar, güller ve üzüm asmaları için budama yapılır.        


           Budama işlemi uzun ömürlü bitkiler için tazelenme ve kaliteli gelişim açısından önemlidir.  İbreli gruptan Cupressus arizona (Servi), Leylandi (Melez servi) , Thuja orientalis  (Mazı) gibi bitkilerin yan kısımları budandığında bitki boydan gelişim gösterir. Tepesi kesildiğinde ise yanlara doğru gelişim gösterir, çap yapar. Bu tür bitkilerin tepesi kesildiğinde yeni sürgünlerle tekrar tepe oluşturabilir.  


Not:Picea pungens , Picea abies  gibi ladin gruplarının tepeleri zarar gördüğünde boya gidemez, bodurlaşır. Eğer ibreli bitkiler ile özel şekiller oluşturulmuş ise spiral, konik, küre gibi. Bu bitkilerin şekillerinin sabitliği açısından formunun bozulmaması için budama yapılırken en son verdiği sürgünler kesilir.

 

Baharın gelişini müjdeleyen bitkiler vardır:


        ÇİÇEKLERDEN; Kardelen ve çiğdem. Daha kış bitmeden güneşin yüzünü göstermesiyle açmaya başlar. Kardelen beyaz renkli çiçekleriyle asaletli bir görüntüye sahiptir. Çiğdemse rengârenk çiçekleri ile mest eder. Bu çiçekler bir yıl öncesinden gerekli suyu, ışığı, besini soğanlarına hapseder, toprağında ısınmasıyla birlikte güzelliklerini cömertçe sergilerler. 


        ÇALILARDAN; Forsythia (Altınçanak), erken ilkbaharda altın rengi açan çiçekleriyle bahardan önce güneşi getirir bahçelere. Şubatın ortasından sonra açmaya başlar. Bu bitkinin budaması çiçeklenmeden sonra yapılır. Taze sürgünlerinin 1/4 i budanır. Ana sürgünler ise 5 yılda bir dipten 15 cm kalacak şekilde budanır. Sonrasında yapraklanır. Forsythia 'yı Chaenomeles japonica (Bahar dalı ) takip eder. Halk arasında süs ayvası, japon ayvası da denir. Göz alıcı çiçekleri vardır.


           AĞAÇLARDAN; Salix caprea (Keçi söğüdü ) ismini baharın ilk günlerinde çıkmayıa başlayan yapraklarını besin kaynağı olarak kullanan keçilerden alır. Mart ayının ilk haftalarında çiçek açar. Bu dönemde arıların da ilgi odağıdır. Arılar için bulunmaz bir besin kaynağıdır.


Not: Budama sonrasındaki dal parçaları bir dal öğütme makinasından geçirilir ise organik toprak olarak kullanılır. Organik maddece zengindir.         

 
Etiketler: BAHARIN, MÜJDECİLERİ,
Haber Yazılımı