Yazı Detayı
27 Ocak 2015 - Salı 10:31 Bu yazı 2496 kez okundu
 
Babaanne çiçeği
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Babaannesi ya da anneannesi çiçek yetiştirenler iyi bilirler yoğurt kaplarını ve yağ tenekelerini.. Hiç gözümüze  batmazdı onlar.. Çünkü onları değil, içindeki önemserdik.. Babaanne çiçeği. .
Günümüzde alternatif çok; ahşap, taş, seramik, aliminyum, toprak, plastık, cam..
Kimi zaman sırf çok beğendik diye saksı alırız,sonra içine bitki bakarız . Oysa çiçek canlıdır ve her canlı gibi hayati ihtiyaçları vardır. Besin, su, hava... saksı saha az etkilidır  çiçek yetiştirmede.

    Geçenlerde bir arkadaşımın işyerine ziyarete gittim.Giriş kısmı tabandan tavana kadar cam.Camın henen önünde yyerde iki minik saksı vardı:Biri seramik diğeri sirin bir bardak saksı.Ve içlerinde can çekişen kaktüsler..Onlara ne olduğunu anlamak zor değildi.Saksılardan bırını elime aldığımda ağırlıgını hissettım.

Saksıdaki karışım ağır bir bahçe toprağı suyu tutup koklerı sıkmış. Yeri çok güzel olmasına rağmen su hiç kullanılmamış.Tabiki yalnızca topraktan kaynaklanmıyor. Saksıların altları delik değildi. Suyu tahliye edememişler. Ve sulama konusunda sıkıntıları olmuş. Klasik bir saksı çiçeği gibi su verilmiş. Kaktüs grubunun suya çok ıhtıyacı yoktur. Onların gövdeleri su deposu gibidir. Bu nedenle aşırı sudan kökleri çürümüş. Onlar için yapılacak birşey kalmamış .Yavrulayan kısımlarını köklenmesi icin toprakla buluşturduk.
                                                         ***
 Kaktüslerden kısaca bahsedelim..
Genellikle çöllerde yaşar. Gövde ve kökleri iri,  yaprakları etli ve üzerleri dikenlidir.. Bu kaktüsleri diğer bitkilerden ayıran karakteristik bir özelliktir. Çöllerde yaşayan turlerı 10-15m ye kadar boylanabilir. Su ile araları pek yoktur. Çok az su isterler. Yaz aylarında 5-10 cm boyundakı kaktüslere 2 haftada bir su verilir. (20 derecenin üzerine çıkarsa sulaması da doğru orantılı olarak artar.) Kış aylarında ise 20 günde bir su verilmesi uygundur. Saksıları küçük olmalıdır. Küçük saksıda daha iyi gelişim gösterirler. Bazı türleri çiçek açmasına rağmen bu durum hepsi için geçerli değildir. (pek çoğunu satın alırken plastık çiçekli görürüz, bu bir satış tekniğidir.) Işığı çok sever, adeta güneşle beslenir.
   Saksı çiçeği olmanın dışında, besin ve ilaç yapımında da kullanılır.
Halk arasında radyasyonu absorbe ettiği söylenir. Bu konuda yapılmış bilinen bir araştırma yoktur..*2009 yılında bir lise öğrencisi TÜBİTAK'a proje sunmustur. Ancak sonrasında yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır.
(* İnternette bilgisi bulunabilir)


HATIRLATMA:
Soğanlı çiçeklerinize (lale, sümbül, nergis) gübre vermenin zamanı.

Ayrıca çimlerinize kış gübresi uygulamadıysanız telafi için son gunleriniz..

Bir sıcak bir soğuk giden havadan dolayı güllerde bir şaşkınlık olabilir. Böyle bir belirti var ise (gonca oluşmus ise) hemen budanmalıdır..
 

 
Etiketler: Babaanne, çiçeği,
Haber Yazılımı