Yazı Detayı
20 Haziran 2015 - Cumartesi 20:16 Bu yazı 2747 kez okundu
 
Avanos'ta Tarım Faaliyetleri 2. Bölüm
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Avanos'ta gerçekleştirilen tarım faaliyetleri ile ilgili bir önceki yazımda şekerpancarı yetiştiriciliğinden bahsetmiştim.

Avanos'ta ki tarım faaliyetlerinden biri de sebzecilik.

Sebze fidelerinin tohumları ziraatciler ve bayiler aracılığıyla nisan ayında Antalya - Mersin yörelerine gönderilir, fideler mayısın ilk haftası Avanos'a gelir ve tarla ile buluşur. Yıllık 2 milyondan fazla fide bu şekilde dikilir. 

Sulama sistemi yaygın olarak damlama sulamadır. Sebze yetiştirilirken mutlaka il ve ilçe tarım müdürlükleri ve besleme konusunda uzman kişiler tarafından verilen reçeteler doğrultusunda bir besleme/gübreleme programı yapılmalıdır. Sebzelerin hasadı haziranın ilk haftasında başlar. (havanın kapalı gitmesinden dolayı bu yıl haziranın ortasında başladı.) Salatalıkların ilk mahsülleri pazara girdi.

 Avanos-Gülşehir arası sağlı sollu sebze tarlalarıyla doludur. Ağırlıklı olarak domates (sanayi ve sofralık) ve biber yetiştirilir. Bu bölgede bulunan Ayhanlı köyünde ismine özel Ayhan patlıcan ı yetiştirilir.
En büyük sebze bahçesi 120 da alanla Yeşilöz (Cemel) köyündedir.
***
Sebzeler için altın öneriler;
*Salatalık ve domateste yalancı mildyö ye dikkat!Mantari bir hastalıktır. Belirtisi yapraklarda sararma ve mürekkep tonunda renklenme görülür. Yalancı mildyö görülür görülmez muhakkak bir zirai ilaç bayiine başvurmak gerekir.
*Dikkat edilmesi gereken br diğer püf noktada "Ca" (Kalsiyum ) Eksikliğidir. Özellikle biber ve domateste meyvelerin altını çürütür.Döllenmenin hemen sonrasında çiçeklenmede Ca 'lu gübre kullanılmalıdır.
***
Not:Sebzelerinizin hastalıktan ari, sağlıklı fidelerden yetiştirilmesini istiyorsanız bu işin uzmanı olan kişi ve kurumlardan temin ediniz. .

UYARI:
Bir yağışlı bir sıcak olan dengesiz hava koşulları (Günümüzde olduğu gibi) ve nem mantari hastalık oluşumu için çok önemli bir faktördür.Bu Süreçte muhakkak mantar ilacı uygulanmalıdır.Özellekle şu bitkilerde; Sebze, leylandii, mavi servi, mazılar, şimşir , taflan ve güller..

 
Etiketler: Avanos'ta, Tarım, Faaliyetleri, 2., Bölüm,
Haber Yazılımı