Yazı Detayı
06 Mayıs 2015 - Çarşamba 22:31 Bu yazı 2816 kez okundu
 
Avanos'ta Tarım Faaliyetleri -1
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 


Nevşehir-Avanos denilince akla ilk turizm gelir. Ancak bölgeye üretim gözüyle bakacak olursak halkın geçim kaynağının tarım olduğunu anlarız.
Avanos, Nevşehir'de tarım için en uygun ve gelecek vaat eden bir bölgedir. Buradaki yetiştiricilikleri şu şekilde sıralayabiliriz: Şekerpancarı, mısır, hububat, sebzecilik, bağcılık.
 Şekerpancarı Yetiştiriciliği 
  Avanos ilkim koşulları nedeniyle şekerpancarı yetiştiriciliğine çok müsaıt bir bölgedir. Su tutma kapasitesi yüksek tınlı-killi-kumlu toprak yapısına sahiptir. Pancarda yaprak gelişimi için su çok önemli bir faktördür.Yağışın olmadığı yerlerde mutlaka sulama yapılmalıdır.Bölgenin içinden geçen  Kızılırmaktan dolayısulama sıkıntısı bulunmamaktadır Bu özelliği ile sulu tarıma çok elverişlidir. Yoğun bir haşere problemi görülmez . Şekerpancarı uzun gün bitkisidir, bu nedenle gün ışığı çok önemlidir. İlk çıkışta yeterli sıcaklık sağlanmalıdır.Avanos gün ışığı açısından muhteşem bir yerdir, harika bir güneşe sahiptir.Bu nedenle bölgede hem kök gelişimi iyi hem şeker oranı yüksek pancar yetişir.


Tarımda şekerpancarı yetiştiriciliğinin en önemli tercih nedeni; alıcısı ve fiyatının belli olmasıdır. Ürünün satılması ile ilgili bir kaygı yoktur. Her yıl şeker sanayi tarafından belirlenen fiyatlarla sözleşmeli olarak yapılan bir tarımdır.
     Şeker fabrikası tarafından tohum, gübre, sulama, söküm, nakliye için yapılan harcamalar avans olarak karşılanır.
         Pancarın Avrupadaki ismi prensestir. Ekimde işleminden sonra ilk çıkışta narin ve cılız bir fidedir. Bu dönemde çevre şartlarına karşı çok hassastır. İlk çıkış döneminde fideleri çok iyi korumak gerekir. Özellikle filiz mantarı haşere ve dondan. Bu dönemi atlattıktan sonra suya açlığı artar, yaprakları sertleşir, kökü gelişir. 0,02 gr'lıkbir tohum cömertliğini sergileyerek 12-15kglık ürün meydana getirir, hayran kalırsınız..


Not: Şekerpancarı ekimleri 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yapılmaktadır. İlk çıkışlar çok güzel umut verici .Tüm üreticilere bol ve bereketli kazançlar dileğiyle. .

 
Etiketler: Avanos'ta, Tarım, Faaliyetleri, -1,
Haber Yazılımı