Yazı Detayı
22 Mart 2015 - Pazar 22:53 Bu yazı 10962 kez okundu
 
AVANOS BELEDİYE MECLİSİNE AÇIK MEKTUP
Mustafa Kaya
mkaya47@hotmail.com
 
 

Sayın Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Başkanı,

Bir hafta sonra göreve gelişinizin birinci yılı dolacak. Çok çetin bir mücadele sonucunda, çok az bir farkla belediye yönetimini kazanmak önemli bir zafer… Bu başarının önemli oluşu Avanos tarihinde Kızılırmak’ın kent içindeki bölümünü ilk kez düzenleme cesareti gösteren ve diğer ilçelere dikkat çeken bir fark atan bir yönetimden sonra göreve gelmenizdi…

Ülkemiz AB’ye girmeye talip olmakla birlikte hükümet partisi olmayan belediyelerin yatırım olanakları çok çok zordur.

Önceki yönetimle arayı kapatmak ve yatırıma geçmesini gönülden isteriz…

Ülkemizde “kentsel dönüşüm” programı adına yapılan yıkımlarda telafi edilemez doğa, tarih ve kültürel tahribat olağanüstü boyutlardadır.

Muhalefet partileri ve STK da bunları yeterince eleştirdiği halde hiçbir artı ilerleme kaydedilmemektedir. Ürgüp’te kesilen peribacası, yıkılan değirmen; Avanos’ta sahil koruma bandının ihlali; Nevşehir’de eski mahallelerin, sokakların ortadan kaldırılması gibi yanlış uygulamaları sadece eleştiriyoruz.

Halkın büyük çoğunluğunun kabul etmediği bu uygulamaların yerel yönetimlerce tatbik edilmesi, halk iradesinin sadece seçim sonuçlarının katılımcı bir demokrasiyi tesise yetmediğini göstermektedir.

Eğer çevremizdeki iki ilçe ve bir ildeki örnekler yıkım/yapım öncesi geniş bir halk meclisinin görüşüne sunulmuş olsaydı, mutlaka yıkımın/yapımın reddi bir karar çıkacaktı.

Buradan da anlaşılıyor ki halk çoğunluğunun düşüncesi, yönetimlere yansımamaktadır.

Avrupa Birliği (AB) sözleşmelerine göre aradaki bu aykırı durumu gidermek için 3.7.2005 tarih ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 76. maddesine göre “KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ” çıkartılmıştır.

Avanos’ ta çoğunluğunuzdaki ittifakı sağlayan partilerce de 50 yıldır halk meclisi savunulmuştur. Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi de olan ilçeniz, TKB ilke kararlarına göre Kent Konseyini kurmak zorundadır.

Kent Konseyi Yönetmeliğinin 1. maddesi amacını şöyle açıklamıştır :Bu yönetmeliğin amacı kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.”

Kent Konseyi, çoğu yönetimlerce, üstlerinde bir erk istemedikleri gerekçesiyle soğuk karşılanmıştır. Halbuki bir üst kurum değil halk temsilcilerinin oluşturduğu bir danışma kuruludur. Hazırladığı raporu yönetime verirler. Dedikodu yerine halkın resmi bir raporu, geleceğe karşı sorumluluğu da belgelemeye yöneliktir.

 

Değerli Meclis Üyeleri ,

Çevre ilçeler, Avanos tarihinde en çok konuşulan ve halen ilde, sonucu merakla beklenen bu fenomenin takibindedir. Hatta İç Anadolu’da sol’un, sonucunu kalbi ata ata beklediği, gözünü üzerinden ayıramadığı bin konuma gelmiştir. Türkiye Soluna, önemli bir ders bırakacaktır.

Bu ders, yatırım politikasıyla mümkün gözükmediğine göre, katılımcı demokrasinin tesisi için, halk çoğunluğunun fikirlerinin uygulamadaki müdahalesinin önünü açmak için kullanılarak bir örnek oluşturmak mümkündür. Önümüzdeki süre bunun tesisi için yeterlidir.

Böyle bir mekanizma Kapadokya’nın kültürel turizminde çevre sorununun çözümlenmesine girizgah oluşturacaktır.

Ve Turistik Kapadokya sınırları gelecek beş yıl içinde de bu tahribat hızını sürdürürse, turist azalması başlayacaktır. Ayrıca Türkiye’nin 1. sırasında arsenikli su içmesi; eriyonitli tüflerin rastgele saçılması; Kalaba’daki altın madeni sorunu ve barajlardan dolayı nem oranının artarak peribacalarının erime sürecinin hızlanması , yatırımcıların değil halkın çoğunluğunun fikir ve sorunlarıdır.

Bu sorunların görüşülmesinin, katılımlarla kurumlaşması ve yerleşik hal alması birinci görevimizdir. Değilse sadece sohbet konusunun ötesine geçemeyeceğiz.

Bu tarihi ödevi üstlenerek Kent Konseyini kurumlaştırmanız, hem yapılabilecek bir organizasyondur; hem diğerlerine göre daha kalıcı bir çözümdür; hem de etkileme/yaygınlaşma oranı yüksek bir projedir…

Saygılarımla…

Mustafa KAYA

mkaya47@hotmail.com

 
Etiketler: AVANOS, BELEDİYE, MECLİSİNE, AÇIK, MEKTUP,
Haber Yazılımı