Yazı Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 23:20 Bu yazı 592 kez okundu
 
ASİMETRİK DİN..
Ahmet Zorlu
 
 

Efendim, bazı camilerimizin kurulumunda kıblenin tam olarak tutturulmadığı gerçeğinden! hareket eden Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu önemli! sorunun çözümünü sağlamak için illere kıble uzmanı ataması yapmış.
Artık bu uzmanlar, gecelerini gündüzlerine katarak, bir takım karmaşık! ölçümler yaparak hepimizin milimetrik bir şekilde kıbleye secde etmemizi sağlayacaklar.
Devlet kasasından maaşlı bu kıble uzmanları sayesinde alnımızın değeceği nokta konusunda gönlümüz rahat olacak..
Bu haberi, bir bilim insanının okuduğunu düşünün..
Teknoloji, Mars Gezegenindeki taş parçasının hangi elementleri taşıdığını hesaplarken, bizim uğraştığımız ulvi ayrıntılara bakın da, Diyanetimize olan hayranlığınızı dile getirmeyin!
Soru bir;
Namaza durduğumuzda, kime secde ederiz..
Elbetteki bizi insan olarak yaratan, bize akıl, fikir ve hepsinden önemlisi düşünme yetisi veren o yüce makama..
Peki o yüce makama kalbimizi, gönlümüzü açtığımızda, manevi gücü karşısında secde edip kalben bağlandığımızda, alnımızın değdiği noktanın hangi yöne baktığı o kadar önemli mi?
Yüce kitap, Kur’an-ı Kerim’de, (Kaf Süresi, 16. Ayet) Yüce Yaradan bize “Andolsun ki, insanı biz yarattık. Ona nefsinin fısıldadıklarından bile haberdarız. Ve biz ona şah damarından daha yakınız” demiyor mu?
Peki nereden çıkıyor, ibadetteki bu asimetri merakı?
Ben söyleyeyim, 81 yandaşa 81 kadro çabası..
Onun yerine, illerimize birer eğitim uzmanı atansa da, okullarımızın nasıl bilimsellikten uzak hale getirildiğini raporlayıp, bilimsel hale getirecek çabalara yönelmelerine vesile olsa Diyanetimiz, daha iyi bir görev yapmış olmaz mı?
Bu Kıble Uzmanı ataması bana, Mekke’de her hac mevsiminde, dünyanın bir çok ülkesinden gelen hacı adaylarınını şeytan taşlama hikayesi kadar absürt geliyor.
Zira, Suud yönetimi, bunun için tesis kurdu, milyonlarca paket taş hazırlıyor, hacı adaylarına bu taşları hem de dolarla satıyor. Onlar da bu taşlarla olmayan şeytanı taşlıyor, taşlar biriktirilip yeniden paketleniyor ve yeniden dolara dönüştürülüyor.
Hiçbir hacı adayı da sormuyor, “Yahu bunca yıl, bu kutsal mekanlardaki şeytana, bunca hacı adayı taş attığı halde hala o şeytan burada yaşıyorsa, bu sorun var” diye..
Ya da cübbelinin, ürettiği nalını alanın hacca gitmiş sayılacağını iddia ederek 5 liralık bez parçasını 220 liraya, cahil halka itelemesinin inançla, dinle alakasını hiç merak ettiniz mi?
Yüce Peygamberimiz, ‘Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın’ derken, Müslüman Aleminin pırısık, kaderci bir toplum olmaması, okuması, araştırması, çaba harcaması, icatlar ortaya koymasını amaçlamıştır.
Güzel ülkemden bir-iki örnek vereyim.
Enver Ören, Işık Tarikatı’nın başına geldi, müslüman inanmış insanların din duygularını ve paralarını cukkasına attı, sanatçılarla göz göze diz dize pozlar vererek İhlas Finans’ı battı gösterdi, yedi sülalesine de ‘Rabbim ABD dedi’ diyerek adres gösterdi. Birikimlerini bu adam ve yanındakilere kaptıranlar ise hala ‘İhlası öde’ yazıları yazarak paralarını almaya çalışıyor.
Menzil Köyü’nde bir imparatorluk kuruldu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin belli kurumlarına girmek için Menzilin çarkından geçmek gerekiyor.
Menzil Şeyhinin yedi sülalesi lüks ve safahat içinde yaşıyor, güzel ülkemden ise her gün onlarca otobüs insan buraya gidip bu sözde şeyhin himmetine sığınıyor.
Fetullah Gülen’i söymemeye bile gerek yok. Ülkemizin, milletimizin kaderi ile oynadı. Namuslu insanların hayatlarını karattı, sonunda maskesi düşünce gerçek yüzünü gördük ama bize pahalıya patladı.
Peki size sorarım, bu cübbe ve sarıkla halkı kandırarak imparatorluk kuranların, bir gün, tek bir gün bilimden, sanattan, ahlaktan bahsettiklerini duydunuz mu?
İnsanlık için bir tek buluş ortaya koyduklarına tanık oldunuz mu?
Onlar olmayan hurafeleri ‘Din’ ambalajına sararak yıllardır safahat içinde yaşayan asalaklar sürüsüdür.
İnanmayın, itibar etmeyin.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Türkiye’sine kazandırdığı en önemli kurumdur Diyanet İşleri Başkanlığı..
Bu kurumun amacı, Yüce Dinimizi insanlara en yalın haliyle anlatmak, tebliğ etmek olmalıdır.
İkinci görevi ise, camileri siyasetten ve ticaretten uzak tutmak olmalıdır.
Bu kurumun, yandaşlar için Kıble Uzmanı tahsis etmek yerine, hurafelerin sarıp sarmaladığı Yüce İslam Dininde, tarikatın, şeyhin, şıhın yerinin olmadığını, aslolanın namaz kılmak ve secde etmek olduğunu, dini siyasi ve ticari amaçları için kullananların Allah’a şirk koştuğunu, bununsa affedilmeyecek kadar büyük bir günah olduğunu anlatmasını umar ve beklerdim.

 
Etiketler: ASİMETRİK, DİN..,
Haber Yazılımı