Yazı Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 21:01 Bu yazı 1159 kez okundu
 
ALKIŞLIYORUM..
Ahmet Zorlu
 
 

Türk Siyaset Hayatına girerken önüne tahmin edilemeyecek engeller konulan, toplantı yapacak otel salonu bile verilmeyen, verilenin de elektriğinin kesildiği zorlu bir süreçten yüz akıyla çıktı İyi Parti..
Türk Siyasetine farklı bir bakış açısı ve farklı bir ses getirdi.
Akşener ve arkadaşları, onca engele, onca sıkıntıya rağmen şikayet etmeden tüm illerde ve neredeyse tüm ilçelerde örgütlendiler. Kamuoyu Araştırma Şirketleri, nabız yoklamalarında bu hareketin her hafta destek oranını biraz daha artırdığını ortaya koyunca, birileri bu partinin, hiç değilse seçimlere sokulmaması adına, erken seçim kararını acil seçim kararına dönüştürdüler.
Sonuçta, Kayseri Milletvekili, aynı zamanda AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, YSK’dan çıkacak kararın ipucunu Kayseri’de verdi ve İyi Parti’nin seçimlere katılmayacağını ilan etti.
Oyunun bozulması, İyi Parti’nin seçim meydanlarında ‘Demokrasi’ diye haykırması gerekiyordu.
Millet nefesini tutmuş, YSK’nın pazartesi günü açıklayacağını ilan ettiği İyi Parti ile ilgili kararını beklerken Pazar günü sürpriz bir gelişme yaşandı.
Aralarında Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın da bulunduğu 15 Milletvekili şeklen de olsa partilerinden istifa ederek İyi Parti saflarına katıldı.
İşte bu kararın önünde şapka çıkarıyor ve İyi Parti’yi Meclis’te grup kuracak sayıya ulaştıran CHP Milletvekillerini ayakta alkışlıyorum.
CHP, Cumhur İttifakının çalışmadığı yerden giriş yaptı ve İyi Parti’ye can suyu verdi.
İyi yaptı, doğru yaptı.
Zira Demokrasi çok seslilik demektir.
Demokrasi, tüm düşüncelerin, tüm fikirlerin Meclis Çatısı altında söyleyecek sözlerinin olması anlamına gelir.
Demokraside ayak oyunu olmamalı, yapılan hesaplara göre yüzde 15’ler dolayında kamuoyu desteğine sahip olduğu ortaya çıkan İyi Parti gibi bir siyasal yapının meclise girmemesi için değil, girmesi için iktidar partisi başta olmak üzere tüm partilerin çaba sergilemeleri gerekirdi.
Bu büyük transfer, iddia edildiği gibi Güneş Motel benzetmesi ile küçümsenemeyecek kadar etik ve ahlaki bir girişimdir.
Nasıl ki 2002’de, Erdoğan’ın Siirt’ten Milletvekili seçilebilmesinin önünü açtıysa CHP, bu gün de önemli bir kitlenin temsil edildiği İyi Parti’nin seçimlere katılmasına zemin hazırlamıştır. Dolayısıyla, yapılanı kınayanlara 2002 Siirt sürecini hatırlatmak gerekir.
Bu büyük transferden sonra, Meral Akşener ve arkadaşlarına gönül vermiş milyonlarca seçmen, 24 Haziran’da gönül rahatlığı ile sandığa gidecek ve partilerine oylarını vereceklerdir.
Bu 15 Milletvekili ise Demokrasi Tarihimizin onur sayfalarının birinde isimlerini altın harflerle yazdırmayı başardılar.
24 Haziran, Türk Milletinin bir siyasi parti veya adayını seçmekten çok, rejim tercihi için oy kullanacakları bir seçim günüdür.
Bir yanda, 16 yıldır ülkeyi her açıdan sıkıntılı bir noktaya getiren yönetim anlayışı ve onun liderini tek adam yapma çabası, diğer yandan temelinden sarsılan demokrasiyi yeniden onarma, kötü giden her uygulamaya dur deme anlayışı sandıkta mücadele edecektir.
CHP ile İyi Parti arasında başlayan bu sıcak siyaset anlayışının çemberinin genişletilmesi ve Cumhur İttifakının dışında kalan tüm siyasal yapıların ‘Demokrasi, İnsan Hakları, Adalet’ gibi temel ilkeler çerçevesinde bir araya gelmesi, getirilmesi gerekir.
Dün bu konuda önemli adımlar atıldı. 
CHP Liderinin diğer siyasal yapıların temsilcileri ile önemli görüşmeleri oldu.
Sanırım bu hafta bitmeden, Türk Siyasetinde sürpriz işbirliklerine tanık olacağız.
Sadece bu kadar mı, Cumhur İttifakının küçük ortağı MHP’den de 5-6 milletvekilinin kopabileceği bilgileri geldi, geride bıraktığımız Pazar günü.
Zira, İyi Parti’nin seçime sokulmaması yolunda atılan adımlardan MHP’nin üst düzeyi ve bazı milletvekillerinin bir hayli rahatsız olduğu biliniyordu.
Türk Siyaseti, 2001 yılında ani bir kararla seçim isteyen Devlet Bahçeli’nin bu isteğine evet dedi ve o günün iktidar ortaklarının tamamı yüzde 10 barajının altında kalarak bu isteğin bedelini çok ağır şekilde ödedi.
Şimdi normal takvime göre, genel seçimlere 17 ay kala Sayın Devlet Bahçeli bir kez daha seçim dedi.
Ama bu kez 2001’deki hezimeti yaşamamak adına da, ‘Yüzde 1 bile oy alsak meclisteyiz’ düzenlemesini ortağına kabul ettirdi.
Yani Sayın Bahçeli öyle de, böylede mecliste olacak.
Ama inanıyorum ki, yeni dönemde Meclis Salonunda, partiden uzaklaştırdığı Akşener ve arkadaşlarının oluşturacağı güçlü bir meclis grupu karşısında 5 yıl boyunca başı hep önünde izleyecek yaşananları.
Kısacası, onlarca seçim hilesinin konuşulduğu bir dönemde, iktidar gücünü elinde bulunduran AKP ve iktidar gücünü muhaliflerine karşı kullanan MHP Lideri, hiç beklemedikleri bu girişim karşısında ilk şoku yaşadılar.
Türk Siyasetinde yeni bir dönem başladı bu transferle.
Artık Türk Siyaseti, birbirini dinleyen, birbirini anlayan isimlerin ön plana çıktığı yeni bir döneme adım attı.
15 Demokrasi Kahramanını tebrik ediyorum ve buradan çağrıda bulunuyorum.
Saadet Partisi veya diğer herhangi bir siyasi parti aday çıkarmak için 100 bin imza toplayacaksa, adayına ve partisine bakmadan bir imza da benden.
Yeter ki, tek aday, tek alternatif, tek adam hastalığından kurtulsun güzel ülkem.
Yeniden çok sesli, ama ortak paydası demokrasi olan siyasi kurumlar meclis çatısı altında yerini alsın.

Ahmet ZORLU

 
Etiketler: ALKIŞLIYORUM..,
Yorumlar
Haber Yazılımı