Yazı Detayı
06 Haziran 2016 - Pazartesi 00:28 Bu yazı 3135 kez okundu
 
Aktar(Siz) Bitki Çayları
Hülya Kahraman
hulyakhrmnn@gmail.com
 
 

Bitki çayı kullanıcıları aktar yolu aşındırmak zorunda değilsiniz. Kışın habercisi Sonbahar ile birlikte hepimize aktar yolları görünmeye başladı. Her biri ayrı şifa kaynağı olan bitki çayları içme mevsimi geldi.

Bitki çaylarının başını çeken ıhlamur hepimizin gözdesi elbette.. İsmini bile söylerken sıcaklığını ve mis gibi kokusunu duyduğunuzu hissedebiliyorum.. Son zamanlarda ıhlamur altın değerinde hatta daha da kıymetli oldu. Aktarlarda kilosu 200 TL'ye satılan ıhlamur Türkiye’de yeterli miktarda bulunmadığı için Bulgaristan’dan 200 bin ton ıhlamur ihraç edilecek.

Peki neden yeterli üretim yok? Oysa Başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerinde özenle ve yaygın olarak yetiştirilmektir. 200 TL aktara verip bir kg ıhlamur almaktansa aynı fiyata bir çift ıhlamur fidanı dikmek çok daha karlı olacaktır. (Ihlamur çift dikilmelidir, çiçek verimi olması için ). Üstelik tek şifa kaynağı olarak ıhlamuru kabul görmemelidir.

Daha kolay ulaşılabilecek alternatif bir başka bitki çayı öneriyorum ayva yaprağı.. Evet ayva yaprağı gribe,nezleye, öksürüğe, bağışıklık sistemine iyi gelir. Bir çay kaşığı bal ile birlikte tüketildiğinde hem göğsü yumuşatır hem içimi keyifli olur.

Ayvanın yanı sıra evde saksı da yetiştirebileceğiniz ve çayını yapabileceğiniz ve aynı zamanda tazede tüketebileceğiniz bitkileri de göz ardı etmeyin; nane, papatya, lavanta, kekik, biberiye..

Ayrıca elmanızı yerken kabuğunu soyuyor iseniz onları kaynatarak çok güzel bir çay elde edebilirsiniz..

Bunlar elbette birer öneri..

Benim zamanım yok, yetiştirme imkanım yok gibi sıralamalı açıklamalara yelteniyorsanız siz en iyisi gidip en yakın aktardan temin edin.. Böylece Aktarlık mesleğinin sürdürülebilrliğine katkı sağlayıp kendi bütçenize de her kış bir ket daha vurmuş olursunuz.

Birkaç bitki çayı önerisi;

**Havlıcan-zencefil-ekinezya: Katı haldeki havlıcan ve zencefili ekinezya ile birlikte tüketin. Gribe,romatizmaya,baş ağrısına iyi gelir,mide gazlarını giderir,vücüdu güçlendirir,antioksidan özelliği vardır,mide bulantılarını giderir.( Yolculuklarda  çok etkilidir.)

**Kuşburnu: Nezle,gribe ve ishale iyi gelir.Turunçgillerden çok daha fazla C Vitamini içerir.

**Kiraz sapı: Sakinlik verir,İdrar söktürür,kanı temizler,kolestrolü düşürür,karaciğere faydalıdır ve zayıflatır.

**Kantaron: Cilt güzelliği başta olmak üzere baş ve bel ağrılarından ,uykusuzluk ve depresyona kadar pekçok şifası vardır. 


Not: Bitkisel çayları tedbir amaçlı tüketin tedavi amaçlı değil. Sağlık problemlerinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 

DAVET..
26-29 Kasım 2015 Tarihlerinde İstanbul ‘da gerçekleşecek olan Flower Show’u ziyaret etmenizi öneriyorum.Ulaslararası kapsamda gerçeklesen tam bir bitki şöleni .. CNR Expo da buluşmak dileğiyle.

 
Etiketler: Aktar(Siz), Bitki, Çayları,
Haber Yazılımı