Yazı Detayı
28 Mart 2018 - Çarşamba 22:30 Bu yazı 753 kez okundu
 
Ağa Bizimle Alay Ediy..
Ahmet Zorlu
 
 

Bir film repliği hatırlıyorum.


Köyün ağası, köylülere toprak vadederken, yanılmıyorsam Kemal Sunal maraba rolünde ve ‘Ağa bizimle alay ediy’ diyor.


Yine başka bir film repliğinde, köyde seçim yapılmıştır, ağanın partisine tek oy çıkmıştır, ağa küplere binip yakınlarından, hatta babası rolündeki kişiden hesap sormaya kalkışınca, “Valla ağam Şıh bize Cennett’en güzel yerlerden tapu vermiştir. Biz de oyumuzu ona verdik” diyor ve şapkasına sakladığı şeyhin uyduruk tapusunu gösteriyor.


Sayın Cumhurbaşkanının “1 Milyon Liraya tuvalete gidiyordunuz, 6 sıfır attık 1 liraya gidiyorsunuz” sözleri bana bu film repliklerini hatırlattı.


Kendi kendime söylendim;


“Ağa bizimle alay ediy..” diye..


Zira ağa ve ağalar 6 sıfır atarken bize demişlerdi ki, “Bundan böyle bir dolar 1 lira, 1 avro 2 lira olacak.”


Hatta TL yazısını da çıpaya benzeterek, “Bu rakamlara çıpayı attık, bundan sonra paramız itibarlı olacak” mesajı veriyorlardı.


Peki ne oldu 6 sıfır atılmasından bu güne kadar.


Şu anda paramız dolar karşısında 4 kat, Avro karşısında 2,5 kat değer kaybetti.


Zira 1 dolar 1 lira olacak dedikleri günden bu yana dolar lira karşısında tam 4 kat değerlendi ya da paramız dolar karşısında 4 kat değer kaybetti.


Avro karşısında ise 2,5 kat değer kaybetti paramız.
Siz de diyeceksiniz ki, “Bize ne dolardan Avrodan. Biz Türk lirası ile hayatımızı idame ettiriyoruz..”
İşte, kazın ayağı öyle değil.


Bakın anlatayım.
1 Dolar 1 lira iken aracınızla akaryakıt istasyonuna girip, “50 liralık benzin çek dediğinizde deponuz neredeyse doluyordu, şimdi kırmızı uyarı lambası yanarken giriyor ve 50 liralık benzin alıyorsunuz, kontağı çevirdiğinizde neredeyse kırmızı uyarı lambasının hala yandığını hayretler içinde görüyorsunuz..”


Ya da, paramızdan 6 sıfır atıldığı günlerde, kasaba girdiğinizde 5-6 kilo dolayında kıyma, lop et, hatta pirzola alıyordunuz, şimdi 1 kilo pirzola 100 lira sınırını aştı. Kıyma ve az yağlı dana eti 50 lira sınırını zorluyor. O da menşei belli ise alacağınız etin..


Mazota yapılan, gübreye yapılan zamlar, pardon fiyat güncellemeleri sayesinde çiftçi artık ekip biçmiyor.


Bu yüzden kuru fasulyeyi bile dışardan satın alır hale geldik.


Lokantalarımızın, kıymalı pide fırınlarımızın bazılarında kıymalı yaptırırken, ya da yağsızından iki köfte yerken kulaklarımıza eşek anırması, at narası gelmeye başladı.


Hacı Baba markasıyla hizmet veren lokantada eşek eti, Tekbir dana sucukta kanatlı eti, Hicret Et Lokantası’nın köftesinde at eti satılıyor artık.


6 sıfır atıldıktan sonra tuvalete 1 liraya gitmeye başladık doğru ama, gıda reyonlarındaki fiyatlar da birkaç kat arttı.


Kendi kendine Yeten Türkiye, kendi kendine Yiten Türkiye haline getirildi, farkında değil misiniz?
Şimdi yukarda sıraladığım ikinci filmin repliğini gözünüzün önüne getirin.


Şıh efendi, oy karşılığı cennetin en güzel parsellerinden tapu vererek ağanın partisinin çakılmasına neden oldu hatırlıyorsunuz değil mi?


Şimdi ise yanmaz kefen, Peygamberi rüyada görmenizi sağlayan Nalın, Cennette 40 huri pazarlayarak milleti uyuşturan Şıh efendiler yok mu aramızda.


Zaten milletin büyük bölümü de bu dünyada rahat ve huzur yüzü görmeyeceğine kanaat getirdiğinden, öte dünya için verilen vaatlere kanıp, bu sahte din adamlarının peşine dizilmedi mi?
Gel de, Ömer Hayyam’ı hatırlayıp sorma bu sahte cennet tapusu dağıtanlara;
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun
Cennet-i alâ meyhane midir?
'Her mümin'e birkaç huri' diyorsun
Cennet-i alâ kerhane midir?

Ahmet ZORLU

 

 
Etiketler: Ağa, Bizimle, Alay, Ediy..,
Yorumlar
Haber Yazılımı