Haber Detayı
17 Mart 2015 - Salı 17:09 Bu haber 1421 kez okundu
 
Yüce Türk Milletinin 18 Mart Şehitler Günü Kutlu Olsun
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Nevşehir İl Başkanı Yıldız Gürbüz "18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası ve Şehitler Günü" nedeniyle bir mesaj yayımladı
GÜNDEM Haberi
Yüce Türk Milletinin 18 Mart Şehitler Günü Kutlu Olsun

Ancak, bu günün anlam ve önemini daha iyi kavrayabilmek amacıyla, 18 Mart tarihinin ne anlama geldiğini daha iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda yaptığımız incelemede; dünya çapındaki sömürgeci güçlerin, Türk dünyasını parçalamak, genç Türk nesillerini soykırıma uğratmak ve Türk milletinin egemenlik alanında bulunan petrol ve diğer zenginlikleri talan etmek amacıyla, 28 Haziran 1914 tarihinde Birinci Dünya Savaşı’nı başlattıklarını, aynı yılın (1914) Kasım ayında vatan topraklarımızın dört bir yanından saldırdıklarını ancak bütün muharebe meydanlarında Türk süngüsü ile tanıştıklarını hatırlıyoruz.

 

Emperyalist güçlerin, bunun üzerine, deniz yolu ile boğazları geçerek, Türklüğün kalbi İstanbul’u işgal etmek ve böylece Türk varlığını sömürgeleştirmek hayalini kurduklarını anlıyoruz. Nihayet dönemin en yüksek teknolojisini içeren yüzlerce savaş gemisi ile 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’na saldırmışlar, geçmeyi denemişler, ancak birkaç saat içerisinde boğaz sularına gömülmüşlerdir. İşte, 18 Mart tarihi, Türk Donanması ve Türk Orduları’nın Çanakkale’de 18 Mart 1915 tarihinde elde ettiği Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümlerini ifade etmektedir.

Bilindiği gibi her yıl 18 Mart tarihleri, ŞEHİTLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Bu günde, Türk Devleti’nin bütün kurumları ve Türk milletinin tamamı, şehitlerimizi yâd etmekte ve aziz hatıralarını anmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlemektedir.

Yine çok iyi biliyoruz ki, Birinci Dünya Savaşı dört yıl sürmüş, Türk orduları bu dört yıl boyunca 10 ayrı cephede yüzlerce muharebede üstün başarılar elde etmiş, ancak üstüne çullanan dünyanın bütünü karşısında, Türkiye ülkesini koruyabilmek ve Türk varlığını yeniden hayata kazandırabilmek amacıyla, Mondros Mütarekesi ile bir adım geri çekilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ve erinden mareşaline kadar tüm Kurtuluş Kadrosu’nun öncülüğünde bir dört yıl daha Kurtuluş Savaşı gerçekleştirilerek, Türk milletinin son yurdu Türkiye, dünyaya kabul ettirilmiştir.

 

18 Mart 2015 tarihinde kutlamakta olduğumuz Şehitler Günü dolayısıyla, Türk tarihinin her döneminde savaşlarda, cephelerde ve muharebelerde görev almış insanlarımızı saygıyla, sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Baba ocağından çok uzaklarda şehit düşmüş sayısız insanımızı çok özlediğimizi burada bir kez daha belirtiyoruz. Vatana olan aşklarını, millete olan bağlılıklarını ve yüreklerine dolmuş olan Allah sevgisini anlamaya çalışıyoruz. Karıncayı incitmeye korkan milyonlarca Türk evladının, içinde bulundukları dönemin imkânları ne olursa olsun, düşman karşısındaki cesaretlerini ve ölüm karşısındaki cömertliklerini anlamaya çalışıyoruz.

 

Bu vesileyle de, Türk milletinin son yurdu olan Türkiye ülkesinin, varlığı, birliği ve bütünlüğü konusundaki inancımızın bütün dünya tarafından bilinmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ülkesi ve milletiyle bir bütün olarak tarihteki yolculuğuna devam ettirilmesinin hepimiz için bir vatan görevi olduğunu vurguluyoruz. YÜCE TÜRK MİLLETİNİN 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

 

Saygılarımla.

 

YILDIZ GÜRBÜZ

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

KADIN KOLLARI NEVŞEHİR İL BAŞKANI

 

 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: A.G.
Etiketler: Yüce, Türk, Milletinin, 18, Mart, Şehitler, Günü, Kutlu, Olsun,
Haber Yazılımı