Haber Detayı
20 Şubat 2015 - Cuma 23:58 Bu haber 1780 kez okundu
 
Üniversite Personeli Kadına Yönelik Şiddete Dur Demek İçin Bir Araya Geldi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencileri, bugün siyah kıyafetleri ve yakalarına taktıkları beyaz kurdelelerle kadına yönelik şiddete dur diyebilmek adına bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Üniversite Personeli Kadına Yönelik Şiddete Dur Demek İçin Bir Araya Geldi

Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) tarafından, ‘Özgecan Aslan’ı Anma ve Kadına Yönelik Şiddete Dur!’ demek amacıyla etkinlik düzenlendi. Üniversitemiz Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisinde gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Şiddete maruz kalmış tüm kadınlara saygı göstermek ve bu şiddete karşı dik duruş sergilemek adına katılımcıların ayakta dinlediği etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, basın açıklamasında bulundu. Rektörümüz açıklamasında “Bugün burada genç bir kadının Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülüp yakılmasının acısını hissederek, kadına uygulanan ve dozu giderek artan şiddeti kınamak ve tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya davet etmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Öncelikle Özgecan Aslan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Bunun son kadın cinayeti olmasını diliyor, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum” dedi.

Rektörümüz açıklamasının devamında şunlara yer verdi;

“Özgecan’a yapılanlar bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadelede tüm dünyada herkese büyük görev düşmektedir. Şiddetin her türüne karşıyız ve tüm dünyada vahim boyutlara ulaşan kadına yönelik şiddete dur diyebilmek adına bugün burada hep birlikteyiz. Kadına yönelik şiddet sorunu sadece ülkemizin değil gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere dünyanın ortak sorunudur. İngiltere’de yayımlanan resmi verilere göre her 4 kadından biri şiddete maruz kalmakta; 500 bine yakın kadın, cinsel şiddet mağduru olmaktadır. Batı Avrupa’da her gün 2 kadın şiddet neticesinde öldürülmektedir. Hollanda’da devlet politikasının ikinci sırasındaki sorunu aile içi şiddetle mücadeledir.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son on yılda kadına şiddet oranı yüzde bin 400 artmıştır. Medyada yer alan haberlere göre, “Erkekler son 5 yılda en az 1134 kadın öldürdü”; “Sadece 2014 yılında en az 281 kadın öldürdü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti / tecavüz girişiminde bulundu, 560 kadını yaraladı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.” Her 5 kadından 1’i boşanmak veya ayrılmak istediğini söylediği için öldürüldü. Öldürülen kadınların % 46’sı kocası, % 16’sı erkek akrabaları, % 10’u sevgilisi, % 6’sı eski kocası, % 4’ü eski sevgilisi, % 3’ü reddedilen erkekler, % 12’si diğer erkekler tarafından öldürüldü. İç Anadolu Bölgesi nüfusa oranlı şiddet endeksinde 5. sırada yer almakta, erkek şiddeti haberlerinin % 14’ü İç Anadolu Bölgesi’nden gelmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2014 Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması sonuçlarına göre evde kadınlar eşlerinden %36 oranında şiddet görüyor. Gebelik boyunca 10 kadından 1’i şiddet görüyor. Her 3 evlilikten biri “çocuk” evliliği. Bu yaşlarda cinsel şiddet daha fazla. Ailelerde %12 olan cinsel şiddet, %19’lara çıkıyor. Duygusal şiddet % 50’lerde. Maalesef kurumsal başvuru yapan kadın sayısı %11. Kadınların % 44’ü yaşadığı şiddeti kimseyle paylaşmıyor”.

 Ülkemizde insanlık dışı saldırılara maruz kalan, sözlü şiddetin yanı sıra ölümle sonuçlanan şiddet mağduru kadınların mağduriyetinin ortadan kaldırılması için yasama, yürütme, yargıya ve sivil topluma büyük görevler düşmektedir. Özellikle bu konuda eğitim ve medya büyük önem taşımaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği algısının tüm yurttaşlarca benimsenmesi çok değerli bir olgudur. Kadın ya da erkek, insanlıktan, insanca yaşamaktan yana herkes seslerimizi birleştirmeliyiz. Eşitlik ve şiddetin önlenmesi toplumda tüm bireylerin yararınadır. Erkekler ve özellikle erkek çocuklarımızın şiddetin önlenmesine aktif bir şekilde katkıda bulunmaları için olumlu farkındalık oluşturmaya ilişkin etkinliklere ağırlık vermek gerekmektedir. Bu bağlamda ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ adlı bir ders üniversitemizdeki tüm bölümlerin ders planlarına konulmuştur. Şiddetin kültürel gerekçelerle meşrulaştırılmasına sonuna kadar karşıyız.

Artık daha fazla kadının cinayete kurban gitmemesi; taciz, tecavüz ve şiddet mağduru olmaması için harekete geçilmesi gerekmektedir. Kadınların her düzeyde eşitliğini ve yaşam hakkını savunmaktayız.

Türkiye olarak şiddeti önlemek için elimizde, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (CEDAW), İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun bulunmaktadır. Fakat önemli olan bu argümanları samimiyetle kullanmamızdır. Ayrımcılığı gördüğümüz her yerde sürekli ve kararlı bir mücadele sergilemek zorundayız. Her kurum ve kuruluşun birincil görevi bunları uygulamaktır.

Şiddetin olmadığı, eşitliğin olduğu, insana değer verildiği, insan onurunun korunduğu ve yüceltildiği ailelerimizin olduğu güçlü bir toplum ve güçlü bir Türkiye istiyoruz. Bunu sağlamak ancak kadına yönelik şiddetin, cinsiyet ayrımcılığının, fırsat eşitsizliğinin giderilmesiyle mümkün olacaktır.

Kadına yönelik şiddetle etkin mücadele toplumdaki her kesimin görevidir. Kadın örgütleri, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları hep birlikte bu mücadeleyi verecektir. Her bir birey evde, sokakta, işyerinde kadına yönelik şiddetin suç olduğunu, bu toplumda yaşayan her bireyin şiddetin önlenmesiyle ilgili sorumluluk taşıdığını bilmelidir.

Buna benzer acıların bir daha yaşanmaması duası ve dilekleriyle Özgecan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine Allah’tan sabır ve başsağlığı dileklerimi, tüm milletimize de taziyelerimi sunmaktayım. Acınız acımızdır.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Admin
Etiketler: Üniversite, Personeli, Kadına, Yönelik, Şiddete, Dur, Demek, İçin, Bir, Ar
Haber Yazılımı