Haber Detayı
06 Mart 2015 - Cuma 23:42 Bu haber 2239 kez okundu
 
TÜVTÜRK NEVŞEHİRLİ ARAÇ SAHİPLERİNİ UYARIYOR
“Ölçüm yaptırmadan egzoz emisyon pulu almayın, cezalarla karşılaşmayın!”
GÜNDEM Haberi
TÜVTÜRK NEVŞEHİRLİ ARAÇ SAHİPLERİNİ UYARIYOR

TÜVTÜRK yetkilileri, geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü olmayan veya ölçüm yaptırmadan egzoz emisyon pulu alan araç sahiplerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yol kenarı denetimlerinde para cezalarıyla karşılaşabileceğini söyledi

Ülkemizde otomobiller için ilk 3 yıl sonunda ve devamında iki yılda bir, diğer motorlu taşıtlar içinse her yıl yaptırılması kanuni bir zorunluluk olan egzoz gazı emisyon ölçümü, araç muayenesi için de bir zorunluluk… Araç muayenesi sürecinde, egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmaması ‘Ağır Kusur” kapsamında değerlendiriliyor ve egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlar muayeneden kalıyor. Bu ölçüm, araç muayenesinin aksine sadece TÜVTÜRK istasyonlarında değil birçok farklı noktada da yaptırılabiliyor. Ancak araç sahiplerinin bu hizmeti alırken bir dizi konuya dikkat etmesi gerekiyor

Daha büyük sorunlara yol açabiliyor

 

TÜVTÜRK, araç sahiplerini egzoz gazı emisyon ölçümünün uzman noktalarda yaptırılması ve ölçüm yaptırılmadan pul alınmaması konusunda uyardı. Bu ölçümün, uzman olmayan kişiler tarafından ve teknik yeterliliği olmayan cihazlarla yapılmasının söz konusu olabileceğine dikkat çeken TÜVTÜRK, bazı yerlerde, ölçüm yapılmadan egzoz emisyon pulu satın alınabildiğini, ancak birçok araç sahibi için kolaylık olarak görülen bu uygulamaların, yapılan denetimlerde araç sahiplerinin para cezasıyla karşılaşmasına neden olabildiğini de hatırlatıyor.

Egzoz gazı emisyon ölçümünün yaptırılmaması ya da egzoz gazı değerlerinin belirlenen limiti aşması durumlarında, çeşitli para cezalarıyla karşılaşılabiliyor. TÜVTÜRK yetkilileri, “ Aracınızın gerçek egzoz değerini öğrenmek çok önemli. Bunun için de egzoz gazı emisyon ölçümünü uzman noktalarda yaptırmak gerekiyor” diye konuştu. Nevşehir’deki araç sahipleri, egzoz emisyon ölçümlerini TÜVTÜRK’ün kent merkezindeki araç muayene istasyonunda da uluslararası standartlarda yaptırabiliyor.

2000 TL’ ye varan cezası var

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından son dönemde daha da hız kazanan yol kenarı denetimlerinde, egzoz emisyon pulu olmayan sürücüler 963 TL cezaya çarptırılırken, egzoz emisyon değeri belirlenen limiti aşan sürücüler ise 1.932 TL para cezasıyla karşılaşabilmektedir.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: A.G.
Etiketler: TÜVTÜRK, NEVŞEHİRLİ, ARAÇ, SAHİPLERİNİ, UYARIYOR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Haber Yazılımı