Haber Detayı
17 Şubat 2015 - Salı 18:17 Bu haber 7601 kez okundu
 
Türkiye’yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayeti Avanos’ta protesto edildi
Özgecan Aslan cinayeti Avanos’ta kalabalık bir vatandaş grubu tarafından protesto edildi
AVANOS Haberi
Türkiye’yi ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayeti Avanos’ta protesto edildi

Avanos’ta vatandaşlar, Siyasi Partiler, Sivil Toplum Kuruluşları, üniversite öğrencileri, Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etmek için basın açıklaması yapıp, yürüyüş düzenledi.


Asma Köprü başında toplanan grup burada sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından meydanda bulunan heykele kadar yine sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık grup ellerindeki pankartlarla da cinayete tepkilerini dile getirdi.

Özgecan için yapılan protesto eylemine ellerindeki pankartlarla bir grup yabancı turist de destek verdi.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ

Bizler bugün Özgecan Aslan için buradayız. 20 yaşında üniversite öğrencisiyken evine dönmek için bindiği otobüsün şoförü tarafından tecavüz edildi bıçaklandı yakıldı.
Özgecan Aslan ve tüm kadın katliamlarının hesabını soracağız.
Suçluları biliyoruz.
Erk-eklikle övündüğünüz, soyun devamı diyerek evin direği yaptığınız, (sistemce dayatılan algılar sonucunda) güçlü olduğu için her şeye hakkı olduğunu , hizmete değer olduğunu ve hükmetmesi gerektiğini düşündüğünüz, başucu yaptığınız namus, ahlak gibi yegane kavramlarınızla büyüttüğünüz erkek çoçukları için “erkeksin yaparsın” diyerek yarattığınız katiller için artık yeter! susmuyoruz.
Kadının adı olmadığını, savunma hakkının olmayıp susmayı bilmesi gerektiğini, kadının yerinin kocasının yanı, evi olduğunu, gelinlikle çıktığı evine ancak kefenle dönebileceğini, o kirli namusunuzun astığınız lekesiz çarşaflarda can bulduğunu, bedeninin düşüncelerinin her daim yasaklı olduğunu söyleyerek hapishanelerde büyüttüğünüz kız çocukları için, kız kısmı okumaz diyerek kendi çocuklarını da yetiştiremeyen Anneler yarattığınız için siz aileler suçlusunuz.


İlkokul kitaplarından başlayarak eğitimin her alanında kadın erkek ayrımcılığını toplumsal cinsiyet rollerini dayattığınız için milli eğitim adını verdiğiniz kurumlar ve ona hizmet eden kimseler suçlusunuz.
Kadının işte evde sokakta yerini belirlemeyi, seks objesi olarak benimsemeyi, sistemin köleleri haline getirmeyi hedefleyen, kadın cinayetlerini meşrulaştırmak adına her türlü cinsiyetçi kavramı beyinlere empoze etmeyi görev bilen medya suçlusunuz.

Kız çocuğu doğduğunda yasların tutulduğu, taşlandığı ve canlı gömüldüğü, cadı olarak görülüp yakıldığı, geçmişin karanlık inanç tabularını günümüze taşıyanlar suçlusunuz.
“Üç çocuk yapın” deyip aynı zamanda “Ananı da al git” diyerek küçümsediği, “kadın mıdır? kız mıdır? Bilmem” diyerek yok saydığı, kadın erkek eşitliğine inanmadığını söyleyen bir cumhurbaşkanını, tecavüze uğrayan doğursun diyen, anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün anası ölsün diyen, kendisinden iş isteyen kadına evdeki işleriyle yetinmesi gerektiğini söyleyen, kadını yalınızca evinin süsü olarak gören bakanların o koltuklara oturmalarını, sağlayan yaptıkları bütün teröre göz yumanlar suçlusunuz. 

Kadının adaletteki tek sözde simgesinin teraziyi taşıyan bir kadın resminden ibaret olduğu, tecavüzcülerinin ve katillerinin iyi hal indirimlerinden yararlandığı, mağdur olan kadınların kendi rızasıydı mini etek giyiyordu, alkollüydü ithamlarıyla suçlu bulunduğu, devlet koruması altındayken bile öldürüldüğü adalet sistemini destekleyenler suçlusunuz.
Yaşayabilmek için, özgür yaşam haklarını savunabilmek adına ölen kadınların tekrar tekrar aynı acı hikayelerini yazan ataerkil sistemi günden güne büyütenler suçlusunuz.
Biz kadınlar ve kadın erkek demeden insanı konuşabileceğimiz günleri hayal eden insanlar olarak burada bugün tüm kadın cinayetlerinin suçlularını haykırdık.
Öldürülen her kadının çığlığı insanlığın çığlıdır, diyerek hesaplarını soracağımızı söylüyoruz.
Kadınlar evde değil, sokakta güzel
Kadınlar sükutta değil, isyanda güzel

Kadın mücadelesinde isimlerinin sonsuza taşınacağı Özgecan Aslan ve tüm katledilen kadınlar için susmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Türkiye’yi, ayağa, kaldıran, Özgecan, Aslan, cinayeti, Avanos’ta, protesto, edildi,
Haber Yazılımı