Haber Detayı
16 Şubat 2016 - Salı 19:44 Bu haber 8049 kez okundu
 
Türkiye’de geliştirilen uygulama App Store’da 1 numara oldu
Türkiye’de geliştirilen OneHour uygulaması App Store’da 1 numara oldu
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye’de geliştirilen uygulama App Store’da 1 numara oldu

İki genç girişimci tarafından Türkiye’de geliştirilen ‘dating’ ve arkadaşlık uygulaması OneHour, kısa sürede gördüğü büyük ilgiyle Apple App Store’da 1 numaraya yükseldi. App Store’da yer almaya başladıktan sonraki ilk 24 saat içinde 27.000 kez indirilen OneHour uygulaması Türkiye’de hem en çok tercih edilen hem de en çok aranan uygulamalar arasında 1 numarada yer almayı başardı.

 

Berhan Kongel ve Cömert Tülümen’in 2 ay gibi kısa bir sürede hem iOS, hem de Android platformlarında hayata geçirdiği OneHour, kullanıcıların yakın çevredeki ve aynı mekandaki diğer kullanıcılarla sadece selfie’leri ile tamamen anonim olarak eşleşmelerini sağlıyor. Selfie’lerin karşılıklı beğenilmesi üzerine birbirleriyle eşleşen kullanıcılar, uygulamanın anında mesajlaşma özelliğini 1 saat boyunca kullanabiliyorlar. 1 saatin ardından tüm yazışmalar ve selfie’ler uygulamadan otomatik olarak siliniyor.

 

Genç girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen mobil uygulama OneHour, kullanıcıların yakın çevrelerindeki diğer kullanıcılarla tanışarak 1 saat boyunca sohbet edebilmelerini sağlıyor. İsim dahil hiçbir kişisel bilgiye ihtiyaç duymadan çalışan uygulama, tamamen anonim olarak kullanılabildiği için, güvenlik konusundaki soru işaretlerini de ortadan kaldırıyor. OneHour uygulaması kısa sürede gördüğü büyük ilginin ardından Apple App Store’da Türkiye’deki kullanıcılar tarafından hem en çok tercih edilen hem de en çok aranan uygulamalar arasında 1 numarada yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

 

OneHour’u kullanmaya başlamak için, kullanıcının bir selfie çekmesi yeterli oluyor. Fotoğraf galerisinden ya da başka bir uygulamadan fotoğraf yüklenemeyen OneHour, sadece bu selfie ile kullanılabiliyor. Selfie yüklendikten sonra, uygulama yakındaki diğer selfie’leri buluyor ve uzaklıklarına göre sıralıyor. Kullanıcı bu aşamada, sadece bulunduğu mekandaki diğer kullanıcıları da tek bir dokunuşla filtreyebiliyor. İki kullanıcı birbirinin selfie’sini karşılıklı beğenirse, eşleşme gerçekleşiyor ve bu iki kişi arasında en fazla 1 saat devam edebilecek olan anlık mesajlaşma başlıyor. 1 saat dolduktan sonra, eşleşmeye ilişkin fotoğraflar da yazışmalar da otomatik olarak siliniyor. Kullanıcı isterse, yeni bir selfie yükleyerek uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor. OneHour uygulamasının Android ve iOS versiyonları bulunuyor.

 

OneHour’u benzer diğer uygulamalardan ayıran en önemli özelliğin kullanıcıların anonim kalmasını sağlaması olduğuna değinen genç girişimci Berhan Kongel, “Kullanıcı, kişisel bilgilerini istediği zaman eşleştiği kişilerle paylaşabiliyor. Böylece kiminle ne kadar kişisel bilgi paylaşacağını tamamen kendisi belirliyor. Uygulama üzerinden iletişim 1 saat ile sınırlandığı için, istenmeyen kişilerin kullanıcıyı daha sonra uygulama aracılığı ile rahatsız etmesi gibi sorunlar da yaşanmıyor” dedi.

 

OneHour’un bir mekandaki kullanıcıları tek tuşla filtreleme özelliğinin önemine dikkat çeken Cömert Tülümen ise, “Bu özellik, aynı mekanda birbirini görüp beğenen ancak o anda tanışmaya yönelik hamle yapmaya çekinenler için mükemmel bir çözüm sağlıyor. İlk aşamada Türkiye’de kullanıma sunduğumuz uygulamayı, yılın ilk çeyreği sona ermeden yurtdışı açılımına hazır hale getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

OneHour, İngiltere merkezli yatırım şirketi Harlex Projects’ten aldığı 100 bin dolarlık erken aşama yatırımıyla dikkat çekmiş ve kullanıma sunulmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine karşın başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde ilgiyle karşılanmıştı.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Türkiye’de, geliştirilen, uygulama, App, Store’da, 1, numara, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı