Haber Detayı
06 Mart 2015 - Cuma 20:11 Bu haber 1930 kez okundu
 
Türk Kadınlar Birliği’nden 8 Mart Mesajı
Türk Kadınlar Birliği Nevşehir Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle mesaj yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Türk Kadınlar Birliği’nden 8 Mart Mesajı

Türk Kadınlar Birliği Nevşehir Şubesi nden yapılan  açıklamada, “8 Mart, Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin adıdır.

Günümüzde kadınların kültürel, tarihsel ve dinsel faktörler nedeniyle, cinsiyet ayrımcılığı ile boğuşmaya devam ettiğini, her türlü şiddette büyük oranda maruz kalarak, aşağılanmakta ve erkek gücüne karşı kendisini korumaktan yoksun kalındığına dikkat çekildi.

Üzülerek belirtmek gerekir ki ;dünyada birçok insan hakları ihlali yaşanmaktadır.Ama maalesef bunda da başı kadınlar çekmektedir.

Nüfusun yarısı kadın olan ülkemizde ve dünyada yıllardır cinsiyet ayrımcılığı yapılıp, kadınlarımıza sadece” ev kadınlığı ve annelik “rolü verilmiştir.Oysa kadınlarımız her şeyin üstesinden gelip ekonomiye katkı  sağlayabilir,karar alma mekanizmalarında söz sahibi olabilir.

Ayrıca son zamanlarda gitgide artan basından da takip ettiğimiz sadece kadın olmaktan başka suçu olmayan şiddet,tecavüz,taciz mağduru kadınları duyuyor üzülüyoruz.

Bu olayları kınıyor cezaların ağırlaştırılmasını istiyoruz.  Ülkede daha önce rastlanmayan, çirkin şiddet olaylarına sıkça rastlandığına vurgu yapılarak, bu tip olayların önlenmesi için ilgili devlet organlarının gerekli yasal tedbirleri zamanında almaları, işlenen suçlarla orantılı, caydırıcı cezalar verilmesinin sağlanması istendi.

Türk Kadınlar Birliği Nevşehir Şubesi olarak, Nevşehir’deki Türkiye’deki  ve Dünyadaki tüm kadınların "Dünya Kadınlar Günü"nü kutluyor, kadınlara uygulanan şiddet ve ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Türk, Kadınlar, Birliği’nden, 8, Mart, Mesajı,
Haber Yazılımı