Haber Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 19:51 Bu haber 2384 kez okundu
 
Türk Filozof Kuçuradi’den 'Etik ve Eğitim’ Söyleşisi
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Türk Filozof Kuçuradi’den 'Etik ve Eğitim’ Söyleşisi

Bezirhane Buluşmaları kapsamında bu hafta sonu filozof ve akademisyen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’nin konuşmacı olarak katıldığı “Etik ve Eğitim” konulu söyleşi Nevşehir’de gerçekleştirildi.

 

Kapadokya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Argos Kültür Sanat tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Bezirhane Buluşmaları’ etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Kapadokya Üniversitesi akademisyenleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 

Dünya Felsefe Federasyonları Eski Başkanı, felsefe ve insan hakları konusunda UNESCO kürsüsü sahibi olan Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ioanna Kuçuardi, söyleşisinde etik kelimesinin kullanıldığı farklı anlamları belirterek, felsefenin bir alt alanı olan etiğin araştırdığı ve hakkında bilgi ortaya koyduğu problemler, insanlar arası ilişkilerde değer sorunuyla uğraşan etiğin yaşamda karşılaşılan değerlendirme çeşitleri ve gerekli ayrımları anlatarak, etik değerlerin ne olduğu üzerinde durdu.

 

Söyleşisinde, ülkemizde felsefi bir eğitime ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kuçuardi, “Etik değeri koruyarak yaşayabilmek ve mesleğimizi etik değerleri koruyarak yapabilmek için normlardan ziyade, etik değerin felsefi bilgisine dayanan felsefi bir eğitime ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

 

Söyleşi, Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’nin etkinliğe katılanların sorularını cevaplandırmasıyla sona erdi. 

Kaynak: (Kapadokya Üniversitesi) - Kapadokya Üniversitesi Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Türk, Filozof, Kuçuradi’den, 'Etik, ve, Eğitim’, Söyleşisi,
Haber Yazılımı