Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 20:08 Bu haber 247 kez okundu
 
TÜRK EĞİTİM SEN’DEN YAZ MESAİSİ
EĞİTİM Haberi
TÜRK EĞİTİM SEN’DEN YAZ MESAİSİ

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ ve beraberindeki sendika yönetim kurulu üyeleri Ek-1 değerlendirmesine (meb’te yapılan görev süresi ve yöneticilikteki hizmet süreleri dikkate alınarak) göre yönetici olarak göreve başlayan Okul Müdürü ve yardımcılarına hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak başarılar dilediler.

Türk Eğitim Sen kurum yöneticilerini ziyaretinde yöneticilere hakkı adaleti eşitliği mücadeleyi yazmaya devam edeceklerini vurgulayan Türk Eğitim Sen kalemi hediye ediyor. Tes. Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ yaptığı açıklamada, Tarihe takılıp kalmayacağız ancak tarihten de ders çıkarmaz isek yaşadığımız tarihi tekrar yaşamak zorunda kalırız. Dedi. Hepimizin bildiği gibi 2014 yılında bir garabet sistem meb’te uygulamaya konulmuştu. Bu garabet sistem sayesinde Sendika-Siyaset-Bürokrasi-Cemaat ekseninde Meb kadroları adeta tırpanlanmıştı. Arkadaşlarımız 3-4 yıllık bir hukuk mücadelesinin sonunda köy okullarında, taşrada ancak görevlerine başladılar. Bir kısmı yaşadıkları ağır psikolojik travmaya yenik düştüler, bir kısmı hastalanarak vefat etti. Bugünlere gelirken Türk Eğitim Sen her zaman mücadele etti. Haksızlıkları haykırdı, Hukuksal olarak destek verdi. Yaşananları bürokrasi ve siyasi mekanizmalara anlattı. Bugün geldiğimiz noktada ancak 2014 yılında görevlerinden alınarak mahkemeyi kazanan arkadaşlarımızın Ek-1 değerlendirilmesine göre atamalarının yapılması “pardon” denilmesi, yapılan haksızlığın kabül edilmesi, yanlıştan dönülmesi anlamında önemlidir. Türkiye’nin vatansever ve milliyetçi kadrolara ihtiyacı vardır. Bu ülkeyi hiçbir çıkar grubuna pazarlamayan sadece Devleti bilen, Devletten emir alan, Devletin emrini yerine getiren yöneticilere ihtiyacı vardır. Yaşanılan zaman ve hadiseler bu gerçekliği apaçık ortaya koymuştur. 2014 yılında görevden alınan arkadaşlarımızın görevlerine Ek-1 değerlendirmesi ile devam ediyor olmaları sevindirici ancak 2014 yılından sonra mülakat komisyonlarınca elenen arkadaşlarımızın hak kayıpları devam etmektedir. Acilen 2014 yılından sonra yönetici olarak devam ederken görevden alınan arkadaşlarımıza da tercih hakkı verilerek bu mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Dedi.

Urgenç, açıklamasının devamında ilk defa yönetici olmak için mülakata giren öğretmen arkadaşlarımızı ve Mülakat komisyonunu ziyaret ettim. Başarılar diledim. Dedi. Urgenç; 80 yazılı sınav, 20 mülakat ortalamasının dikkate alınarak ilk defa yönetici olarak görevlendirilmesi durumunda 20 mülakat olduğu için birçok eğitimcinin yazılı sınava girmediğini belirtti. Yaşanılan süreç yöneticilerin itibarını zedelemiştir. Türk Eğitim Sen olarak arkadaşlarımıza sınava girmelerini tavsiye ettik. Ancak 2014’ten itibaren yaşanılan süreç yöneticileri itibarsızlaştırmıştır. Bugün Milli Eğitim Bakanının açıklamaları mülakatın sadece güvenlik soruşturması şeklinde olacağı yönündedir. Milli Eğitim yetkilileri de herkesin rahat olması gerektiğini hiç kimsenin hakkının yenmeyeceğini ve yedirilmeyeceğini beyan etmişlerdir. Bu yönüyle ilk defa yönetici olmak için yazılı sınavda başarılı olarak mülakata giren arkadaşlarımızın rahat olmaları gerektiğini belirtti.

Şube Başkanı Urgenç, bir an önce proje okullarına ve Güzel Sanatlar Lisesine öğretmen ve yönetici atama sisteminin de değişmesi gerektiğini belirterek proje okullarına atama sistemin objektif değerlendirilebilir kıstaslara dayanması gerektiğini belirtti.

Göreve başlayan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum, hayırlı uğurlu olsun diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Kaynak: (NEVTES) - TESNEV Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: TÜRK, EĞİTİM, SEN’DEN, YAZ, MESAİSİ,
Haber Yazılımı