Haber Detayı
03 Nisan 2015 - Cuma 19:16 Bu haber 4571 kez okundu
 
Turizm - Sağlık Hukuk Sempozyumu yapıldı
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi, Ankara Üniversitesi ve Adli Bilimciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Turizm - Sağlık Hukuk Sempozyumu yapıldı.
TURİZM Haberi
Turizm - Sağlık Hukuk Sempozyumu yapıldı

Tafana tesislerinde gerçekleştirilen sempozyuma Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Aslan, Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, Anatolian Balloons Genel Müdürü ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Aday Adayı Mahmut Sami Uluer, Kapadokya Dedeman Oteli Genel Müdürü Gündüz Yeşil, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 

Sempozyumun açılışında konuşan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Aslan, turizmin dünya genelinde hızlı bir gelişme gösteren sektör olduğunu belirterek, “Turizm, ülkelere sağladığı sosyal, kültürel ve ekonomik katkılar nedeniyle, üzerinde önemle durulan bir sektör haline gelmiştir” dedi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) raporlarına göre seyahat ve turizmin dünyada en fazla iş sahası yaratan sektör durumunda olduğunu ifade eden Aslan, 2013 yılında seyahat ve turizmin dünyada doğrudan ve dolaylı olarak 265 milyondan fazla insana istihdam olanağı sağladığı ve toplam istihdamın yüzde 8,9’unu oluşturduğunu söyledi.

Anatolian Balloons Genel Müdürü ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Aday Adayı Mahmut Sami Uluer de yaptığı konuşmada, sempozyumun Kapadokya’da yapılmasının önem arz ettiğini ifade ederek, Kapadokya, Tarih, Kültür ve İnanç Turizmi değerleri açısından Dünyada tektir. Diğer taraftan, önemli bir Termal Turizm merkezidir. Sempozyumun ana başlıklarından bir tanesi olarak, yılda 2 milyonun üzerinde turist ağırladığımız bölgemizde, sağlık turizmi ile birlikte turist sağlığı da oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 10’larca farklı ülkeden, farklı hukuk sisteminden insanların bir araya geldiği bir destinasyon olması da Kapadokya’da turizm-hukuk denkleminin doğmasına sebep oluyor. Mağdur veya şüpheli olarak bir Turistin hukuksal statüsü, Türk Hukuk Sistemindeki yeri, Milletlerarası Hukuk Normlarındaki karşılığı da zannediyorum bu sempozyumun önemli başlıklarından olacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyuma destek veren Anatolian Balloons Genel Müdürü ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Aday Adayı Mahmut Sami Uluer ile Kapadokya Dedeman Oteli Genel Müdürü Gündüz Yeşil’e Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Aslan tarafından teşekkür belgesi verildi. 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Turizm, -, Sağlık, Hukuk, Sempozyumu, yapıldı,
Haber Yazılımı