Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 23:10 Bu haber 4472 kez okundu
 
Taş Köprü Çelik Köprü mü Olacak?
AVANOS Haberi
Taş Köprü Çelik Köprü mü Olacak?

Başkan İsmet İnce ve daha önceki dönemlerde görev yapan başkanların Avanos’a kazandırmak istediği en önemli projelerden Taş Köprü ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

 

Avanos Belediye Başkan adaylarından Şaban Topuz facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada İsmet İnce’nin girişimleriyle DSİ’nin hazırladığı projenin Anıtlar Kurulundan geçtiğini duyurdu.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak köprü projesinin gelişim aşamasında destek olduklarını belirten Topuz projenin fotoğraflarını da yayınladı.

 

Yeni köprünün, Sultan Abdülhamit döneminde 1898 yılında yapımına başlanan, 1900 yılında hizmete giren, 1995 yılında genişletilen ve halen kullanılan köprünün ayakları üzerine çelik yapı olarak yapılması planlanıyor. Şuan kullanılan Taş Köprünün ayakları tarihi nitelik taşıdığı için yıkılamıyor. Ancak üst kısmı sonradan yapıldığı için kaldırılabiliyor.

 

Köprü ayaklarına aşırı yük binmesini önlemek için yeni köprü projesi çelik yapı olarak düşünülmüş. Köprü 3 metre gidiş, 3 metre geliş olarak 6 metre genişliğinde olacak. Yanlarda yayalar için güvenli yürüyüş yolları da bulunacak.

 

 Avanos için artık kaçınılmaz bir hizmet haline gelen köprünün siyasi gelişmeye bağlı olmadan hızla gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 

TAŞ KÖPRÜNÜN TARİHÇESİ

Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında hizmete açılmıştır. O günün parasıyla 3700 lira harcanarak yapılmış köprü, iki tarafındaki başlıklarıyla beraber, toplam 11 ayak üstüne oturtulmuştur. Ayakların yapımında kullanılan taşlar, Avanos yakınlarındaki Çeç ve Karadağ bölgesinden manda kağnılarıyla getirilip yerleştirilmişlerdir. Taşların hiçbir aşınmaya uğramaksızın, hala ayakta kalması, bugün bile dikkat çeken bir durumdur.

 

Köprünün ayaklarının, halk arasında sarı-kara ustalar olarak bilinen Türk ustalarca yapıldığı söylenmektedir. Hatta, aynı ustaların 1895 yılında Avanos´un çarşı içindeki eski hükümet konağını da yaptıkları ileri sürülmektedir. Köprünün üstü, yapıldığında önce tahtayla kaplanmış ve 20 yıl boyunca geçiş ücrete tabi kılınmış, fakat tahtalar zamanla yıpranınca, o yıllarda Kırşehir Milletvekili olan Avanoslu Ali Rıza Bey´in yardımlarıyla 1924´te değiştirilmeye başlanmış, çalışma 1926´da tamamlanarak, beton haline getirilmiştir. Beton kısmın yapımı, Wolf isimli bir Macar ustanın öncülüğünde, bazı Türk ustaların da katılımıyla oluşan ekip tarafından, dönemin fiyatlarıyla 60. 000 liraya mal edilerek gerçekleştirilmiştir.

 

Uzunluğu 151 m. olan taş köprünün yaya bölümü 1995 yılında tadilat görerek genişletilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Taş, Köprü, Çelik, Köprü, mü, Olacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı