Haber Detayı
26 Ağustos 2015 - Çarşamba 00:08 Bu haber 4375 kez okundu
 
"Sıfır"ı Bırak İkinci Ele Bak‏
Otomotiv sektörü temsilcileri, döviz fiyatlarının TL karşısında rekor üstüne rekor kırmasının sıfır araç fiyatlarına ciddi zam olarak yansıyabileceğini kaydetti
EKONOMİ Haberi

Döviz fiyatlarının Türk Lirası karşısındaki aşırı yükselişi piyasayı tedirgin ediyor. Otomotiv sektöründe de fiyatlara dövize bağlı zam beklentisi hakimken, sektör temsilcileri ikinci el araç yatırımı için doğru zamanın geldiğini belirtiyor. Dövizin TL karşısında rekor üstüne rekor kırmasının otomotiv piyasasını doğrudan etkilediğini kaydeden UZL Filo Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, yaşanan her durumdan sıfır araç fiyatlarının etkilendiğini bildirdi. 

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 2,17 TL olan ABD dolarının 2,90’ları aştığını anımsatan Pala, “Döviz fiyatlarındaki bu artış ithal araçlara da yansıyor. Özel tüketim vergisi, sıfır araca uygulanan katma değer ve kur eklentisi araç fiyatlarını belirliyor. Kurdaki ciddi yükseliş sıfır otomobil sahibi olmayı oldukça zorlaştırıyor” dedi.

Pala, araç almak isteyenlerin bu dönemde ikinci ele yönelmesinin daha ekonomik olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Dövizdeki artışın sıfır araç fiyatlarını ikiye katlarken, bu zam ikinci el araçlaradaha geç yansıyacak.Ancak Ekim ayında ikinci el otomobil fiyatlarında da ciddi yükseliş bekliyoruz. Araç almak isteyenler ikinci eldeki fırsatı kaçırmamalı.”

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: "Sıfır"ı, Bırak, İkinci, Ele, Bak‏,
Haber Yazılımı