Haber Detayı
17 Eylül 2015 - Perşembe 07:29 Bu haber 2585 kez okundu
 
Rastgele Fitre, Zekat ve Deri Toplanamayacak
Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, Kurban bayramında kişi ve kurumların rastgele yardım, fitre, zekat veya deri toplayamayacağı uyarısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
Rastgele Fitre, Zekat ve Deri Toplanamayacak

Bilindiği üzere 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununa dayanılarak, İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte hazırlanan Resmi Gazetede yayımlanan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yapılmış ve bu değişiklikler Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adı geçen Yönetmelikte yapılan düzenleme sonucunda; kurban derisi, bağırsak ile fitre ve zekat toplama faaliyetlerinde bulunabilme yetkisi demokratik bir anlayış gereği olarak gerçek kişileri, dernekleri, vakıfları, kurum ve kuruluşları kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu bağlamda; 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu kapsamında kamu yararına uygun olmak kaydıyla amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere kurban derisi ve bağırsak toplama faaliyetini gerçekleştirmek isteyenlerin Mülki İdare Amirliğinden izin almaları zorunlu olup; bu konuda il merkezinde Valilik İl Dernekler Müdürlüğüne, ilçelerde ise Kaymakamlıklara müracaat etmeleri gerekmekte.

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Rastgele, Fitre,, Zekat, ve, Deri, Toplanamayacak,
Haber Yazılımı