Haber Detayı
19 Mart 2015 - Perşembe 20:14 Bu haber 2737 kez okundu
 
Patates Üreticileri Nevşehir’de Buluşuyor
PepsiCo Türkiye, 27 tedarikçi ve 380’den fazla çiftçiyle, Türkiye’de sanayilik patates üretiminin 4’te 3’ünü gerçekleştiriyor.
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Patates Üreticileri Nevşehir’de Buluşuyor

Türkiye’nin 18 şehrinde 34.000 dekar tarımsal alanda, kendi üretiminde kullanılmak üzere cipslik patates tarımı yapan PepsiCo Türkiye, çiftçilerini-üreticilerini Nevşehir’de bir araya getiriyor. Sürdürülebilir Tarım Sürdürülebilir Tedarik yaklaşımıyla AGRO Akademi uzmanlarınca çok sayıda çiftçiye patates üretimi odağında farklı alanlarda 2 gün boyunca teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek.

Dünyanın en önemli patates cipsi markaları olan Lay’s, Ruffles gibi lider ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere patates üretimi yapan PepsiCo, son 5 yıl içinde Gaziantep, İzmir-Kınık, Kahramanmaraş-Elbistan, Adapazarı, Amasya, Tokat-Erbaa, Yozgat, Adıyaman, Aydın-Söke, Şanlıurfa, Aksaray, Isparta ve Çorum illerini cipslik patates tarımına kazandırdı.

Patates kalitesinde Avrupa bölgesinde en iyi 6 ülke arasına giren Türkiye, bu alanda ilk 3’ü hedefliyor. Nevşehir’de çiftçilerini bir araya getirerek eğitimler verecek olan PepsiCo Türkiye, ülkemizdeki toplam üretimin 4’te 3’ü olan mevcut patates üretiminin kalitesini çiftçilere vereceği desteklerle artırmayı planlıyor.

Nevşehir’de 19 – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitimlerde, patates üretimine ilişkin çalışmaların yanında, PepsiCo tohum ve yeni çeşit programı da çiftçilere sunulacak. PepsiCo ülkeleri arasında, global bazda yapılan yeni çeşit denemeleri, iklim şartlarının uygunluğu ve tarım ekibinin yetkinliği sonucunda sadece Tayland ve Türkiye’de yapılırken, elde edilen başarılı sonuçlar ise tüm ülkelerle paylaşılıyor. Bu noktada bir hayli önem taşıyan tohum ve yeni çeşit programına ek olarak, patates bitkisi yetiştirme ve bakımı, hasat ve hasarlanma gibi çok sayıda başlıkta eğitimler verilecek.

Kaynak: Editör: A.G.
Etiketler: Patates, Üreticileri, Nevşehir’de, Buluşuyor,
Haber Yazılımı