Haber Detayı
24 Ağustos 2015 - Pazartesi 21:38 Bu haber 3310 kez okundu
 
Panayırı Eğlenceyle Karıştıranlara Avanoslunun Söyleyecekleri Var
Panayır "Belli zamanlarda ve genellikle küçük yerleşim birimlerinde kurulan, sergi niteliğini de taşıyan büyük pazar"dır
AVANOS Haberi
Panayırı Eğlenceyle Karıştıranlara Avanoslunun Söyleyecekleri Var

Avanos’ta sanatı ve sanatçıyı, halkla sokakta buluşturan ve bu yönüyle Kapadokya bölgesinin en özgün kültür etkinliği olan, Avanos Kaymakamı ve Belediye Başkanının bizzat açılışını gerçekleştirdikleri geleneksel halk panayırı vatandaşların büyük ilgisi ile devam ediyor.

 

Özellikle ev hanımlarının kendi üretimlerini satarak ev ekonomisine katkı sunmasını amaçlayan ve bu nedenle esnafın katılmasına kapalı olan akşam panayırı ile gündüz saatlerinde yapılan geleneksel oyunları yaşatmayı amaçlayan yarışmalar halk tarafından büyük ilgi görürken bazı kesimler işin iç yüzünü iyice araştırmadan her akşam bir konser varmış gibi bir hava yaratarak etkinliklerin yapılmamasını istiyor.

 

Panayır esnasında zaman zaman eğlenceli ortamlar da oluşuyor. Ancak bunların tezgah açan vatandaşların tezgahlarına ilgi çekmek için bireysel girişimleri olduğu biliniyor.

 

Türk Dil Kurumu sitesinde de panayırın tanımı "Belli zamanlarda ve genellikle küçük yerleşim birimlerinde kurulan, sergi niteliğini de taşıyan büyük pazar" olarak yapılırken hala birilerinin bilgisizce burada eğlence yapılıyor diye yaygara koparmaları abesle iştigal ve evlerinde üretikleri ürünleri satarak geçimlerine küçük katkılar sağlamak isteyen özellikle ev hanımlarına engel çıkarmak olarak değerlendiriliyor.

 

Bütün bunlar apaçık ortada iken çok bilmiş edaları ile ortada dolaşarak doğru yaptıklarını sananlara bu haber umarız yeterli olur.

 

Kaynak: Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Panayırı, Eğlenceyle, Karıştıranlara, Avanoslunun, Söyleyecekleri, Var,
Haber Yazılımı