Haber Detayı
19 Kasım 2015 - Perşembe 17:28 Bu haber 2783 kez okundu
 
Örnek Kişilikler Projesi’ Kapsamında Panel Düzenlendi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İl Kültür Müdürlüğü tarafından ‘Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi’ kapsamında panel düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
 Örnek Kişilikler Projesi’ Kapsamında Panel Düzenlendi

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Panele; Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Abdullah Şengül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri, üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

Rektörümüz ve katılımcılar panel öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen ‘Ülkemizde yaşayan;  gelenek, günümüz ve gelecekle köprü oluşturan insanları rol, model olarak topluma sunmak’ konulu serginin açılışını gerçekleştirerek, sergiyi gezdi.   

Kültür ve Turizm Bakanlığının proje tanıtım sunumu ile başlayan panelin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç yaptı.  Rektörümüz konuşmasında  “Yeryüzünü imar etmekle vazifeli olan insan, şehirleri kurmakta; şehirler ise imar olunmalarıyla medeniyete beşiklik etmektedir. Bu minvalde insan, şehir ve medeniyet birbirinin aynası olan kavramlardır. Bu ünsiyet, insanın kültürüne bağlı olarak geliştirdiği medeniyetin bir parçası olmasını ve onu yansıtmasını sağlamaktadır. Duruşu, düşünüşü, hal ve tavrı, insanın hangi medeniyetin evladı olduğunu göstermekte ve ondan izler taşıdığını sergilemektedir.

İçinde yetiştiğimiz medeniyet çerçevesinde konuya yaklaşacak olursak medeni kelimesinin kökeninin şehirle özdeş bir anlam barındırdığı kolaylıkla görülebilir. Bu itibarla medeni ve şehirli kavramlarını birbirinden bağımsız düşünmek söz konusu değildir. Şehirler de tıpkı insanlar gibi nefes alan, ruhu ve karakteri olan varlıklardır. Bununla birlikte içinde yaşayanları besleyen, büyüten ve belli bir karakter aşılayan varlıklardır. Bakınız İstanbul, Ankara, Konya, Bursa ve şehirlerin anası olan Mekke, meskunlarına ruh ve karakter aşılayan şehirlerdir. İstanbullu olmakla New Yorklu olmak, kentli olmanın ötesinde birbirinden farklı şeylerdir. Bu farklılık Mimar Sinan olmakla Sinan doğmak arasındaki kadar birbirinden uzaktır.

Teknolojideki ilerlemeye ve iletişim araçlarının hızlı bir şekilde gelişmesine bağlı olarak küreselleşen dünyamızda artık kökleri tarihte olan ve üretilen kültürlerden söz etmek pek de mümkün gözükmüyor. Hız mevhumunun ön plana çıktığı bu çağda kültür de tıpkı diğer her şey gibi tüketilen bir alan haline gelmiş bulunmaktadır. Bu da birbirinden farklı olan kültürleri birbirine benzeştirmekte ve bir zaman sonra ise tanımlanması mümkün olmayan bir hal almasına yol açmaktadır. Karşılaşma alanlarında çabucak birbirlerinden etkilenen insan, kültürsüzleşmenin pençesinde yoğrulmaktadır. Kültürün toplumların kimliği hatta adeta parmak izi olduğu düşünüldüğünde karşılaşılan manzara hiç de iç açıcı değildir. Öyle ki parmak izi giderek silinen bir toplum, kimliğini yitirmeye mahkumdur.

Gençlerimizin daha doğrusu geleceğimizin kimliğini ve kişiliğini yitirmemesi, bu günden atılacak adımlara bağlıdır. Bir yönüyle değerlerimizin hatırlatılması ve anlatılması bir tür varlık mücadelemizdir. Geçmişimiz ve geleceğimiz arasında köprü olma özelliği taşıyan büyük şahsiyetlerimizin gençlerimize tanıtılması, bu mücadelenin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Gelecek nesillerimize rol model olma potansiyeli olan bu değerlerimiz, bizleri yaşatan, köklerine bağlayan en önemlisi kendini tanıyan nesillerin devamını sağlayacaktır. Onları tanımak, kuru bilgiden öte onlarla yaşamayı ve özüne sahip çıkmayı mümkün kılar.

İşte bu noktada Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından başlatılan “Şehir- İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi” kapsamında Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mahir İz bu örnek şahsiyetlerdendir. Hepsi birer kandil gibi etrafını aydınlatan ve medeniyetimizin tecessüm etmiş halleridir. Hakkın rahmetine vasıl olmuş bu değerli zatlar gerçek birer şehirli ve entelektüel olarak asıl meslekleri dışında edebiyat ve sanatın pek çok dalıyla yakından ilgilenmişlerdir. Birazdan bu şahsiyetlerin şehre ve medeniyetimize kazandırdıkları detaylı olarak konuşulacaktır. Söz konusu şahsiyetlerin toplumu şekillendirici ve yol gösterici özelliklerine gençlerimiz tanık olacaktır. Bu itibarla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak böylesine önemli bir projenin bir parçası olmak bizim için son derece gurur vericidir” dedi.

Rektörümüzün açılış konuşmasının ardından oturum başkanlığını Rektör Yardımcımız Dr. H. Abdullah Şengül’ün yaptığı panele geçildi. Panelde; Prof. H. Dr. Abdullah Şengül ‘Fethi Gemuhluoğlu’, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt ‘Ali Fuad Başgil’ ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kaygana ‘Ekrem Hakkı Ayverdi’ hakkında  katılımcılara bilgi verdi.

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: , Örnek, Kişilikler, Projesi’, Kapsamında, Panel, Düzenlendi,
Haber Yazılımı