Haber Detayı
21 Mart 2015 - Cumartesi 11:44 Bu haber 2409 kez okundu
 
Okul çağındaki çocuklar evde ne yemeli?
Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi, çocukların doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak dengeli beslenmelerine dikkat çekiyor.
EĞİTİM Haberi
Okul çağındaki çocuklar evde ne yemeli?

Özellikle günün en az bir öğününü okulda ya da ev dışında tüketmek durumunda kalan okul çağındaki çocukların, günü sağlıklı bir menüyle tamamlamaları için Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Diyetisyeni Sibel Mumcu önerilerde bulundu. Mumcu, çocukların ihtiyacı olan besinlerin yaş grubuna göre farklılık gösterdiğini belirterek “Çocukların dengeli beslenmeleri için evde ve okulda yedikleri yemeklerin birbirini tamamlaması gerekir” dedi.

Çocuklara, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Diyetisyeni Sibel Mumcu, ailelere çocuk beslenmesiyle ilgili tavsiyelerde bulundu. Mumcu, sağlıklı büyüme ve gelişmenin yalnızca dengeli bir beslenme ile sağlanabileceğini belirterek “Çocuğun okulda ne yediği mutlaka takip edilmeli ve günü ihtiyacı olan diğer besinleri alarak bitirmesi için evde yedikleriyle tamamlayıcı bir menü oluşturulması gerekir” dedi.

Hangi yaş grubu hangi besini almalı?

Sodexo’da çocukların beslenme eğitimine katkı sağlamak ve onları doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaya teşvik edebilmek için pek çok yönlendirici çalışma yapıldığını vurgulayan Sibel Mumcuçocukların ihtiyacı olan enerji ve besin grupları hakkında da konuştu “Bütün besinler, içerdikleri besin öğeleri bakımından birbirine benzeyen 4 grupta toplanır. Yağlar ve şekerler ise ayrıca değerlendirilir. Çocukların harcadıkları enerji yetişkinlerden fazladır. Bu dönemde büyüme ve gelişme süreci hızla ilerlediği için, çocukların okuldaki beslenmesi düzenlenirken, bulundukları yaş grubu, enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Örnek çocuk menüsü nasıl olmalıdır?

Sibel Mumcu, 8 yaşındaki bir çocuğun yemesi gereken örnek menüyü şu şekilde sıraladı: “Okulda kahvaltıda peynir, omlet, tereyağı-bal ve bir bardak süt, öğle yemeğinde bir porsiyon köfte/et yemeği, bir porsiyon bulgur pilavı, bir dilim ekmek, bir kase çorba, bir porsiyon salata tüketmelidir. Ara öğünde bir porsiyon meyve tüketen 8 yaşındaki bir çocuk, evde bir porsiyon etli sebze yemeği, bir kase yoğurt, bir porsiyon pilav veya makarna, bir-iki ince dilim ekmek ve bir-iki porsiyon meyve tükettiğinde, ortalama günlük ihtiyacı karşılanmış olacaktır.”

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: A.G.
Etiketler: Okul, çağındaki, çocuklar, evde, ne, yemeli?,
Haber Yazılımı