Haber Detayı
21 Temmuz 2015 - Salı 18:31 Bu haber 2334 kez okundu
 
NGC BAŞKANI EKİCİ: GAZETECİ MÜSVETTELERİ ÇOĞALIYOR
NGC Başkanı Ekici: Gazeteci müsvettelerinin çoğalması yazılı ve görsel basının güvenilirliğini sarsıyor.
GÜNDEM Haberi
NGC BAŞKANI EKİCİ: GAZETECİ MÜSVETTELERİ ÇOĞALIYOR

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, “24 Temmuz Basın Bayramı” dolayısıyla yaptığı açıklamada, gazetecilik yaptığını iddia eden herkesin gazeteci olmadığını vurgulayarak, “Gazeteciliğin ayaklar altına alındığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

 

Gazeteciliğin çok saygın bir meslek olduğunun altını çizen Ekici, “Ülkemizde her önüne gelenin, eline bir ajanda alanın, bir fotoğraf makinesi dahi olmadan cep telefonu ile gazetecilik yaptığını sananların, isteyen herkesin haber sitesi açarak sözde gazetecilik yapanın, son derece saygın bir meslek olan “Gazeteciliği” ayaklar altına aldığı bir dönemi yaşamaktayız. Bunun önüne geçilebilmesi için basın kanununda acilen düzenleme yapılması şart” diye konuştu.

Basında sansürün kaldırılışının simgesi olan 24 Temmuz´da basının geleceği için önemli adımlar atılmasını beklediklerini ifade eden Ekici, “Türk basını ekonomik ve özgürlükler anlamında zorlu bir süreçten geçiyor. Bu da yetmezmiş gibi bazı gazeteci müsvettelerinin yerelde ve ülke genelinde yaygınlaşarak çoğalması yazılı ve görsel basının güvenilirliğini sarstığı gibi sıkça şahit olduğumuz basın ahlakı ile bağdaşmayan hareketlerin de baş aktörü olduğu bir gerçektir.

Geçek basın emekçilerinin emeklerinin yok sayıldığı bu dönemde meslektaşlarımızın ve mesleğimizin geleceği için basın kanununda gazeteci olanı olmayandan ayıran ve basın ahlakına uymayanlara ciddi yaptırımların getirileceği yeni düzenlemeler bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazeteci meslektaşlarımın “24 Temmuz Basın Bayramı”nı kutluyor, gazetecilerin elinden alınan sosyal ve ekonomik hakların geri verilerek ekonomik anlamda refaha kavuşmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Alpaslan Körükçü) - Alpaslan Körükçü Editör:
Etiketler: NGC, BAŞKANI, EKİCİ:, GAZETECİ, MÜSVETTELERİ, ÇOĞALIYOR,
Haber Yazılımı