Haber Detayı
26 Mart 2015 - Perşembe 17:57 Bu haber 3304 kez okundu
 
Nevşehir İl Sağlık Müdürünün Domuz Gribi Açıklaması
Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr.Rahim Ünlübay, domuz gribiyle ilgili açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Nevşehir İl Sağlık Müdürünün Domuz Gribi Açıklaması

Tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de görülen gripvakalarında geçmişteki yıllara oranla ciddi bir artış olmadığını belirten Ünlübay vatandaşlarımızın korkmasını gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

“2015 yılı itibarıyla, tüm Türkiye’de grip sebebiyle alınan 5 bin 240 numuneden yalnızca 498’inde (yüzde 9,5)  H1N1 dediğimiz domuz gribi tespit edilmiştir. 
 
Gerek vaka sayısı gerekse numunelerden tespit edilen virüslerin türleri incelendiğinde Türkiye’de mevsimsel grip hastalığındaki artışın ötesinde bir artış görülmüyor. Eldeki verilere dayanarak Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulunun yaptığı değerlendirmeye göre de herhangi bir salgın olmadığında mutabakata varılmış durumdadır.
 
Nevşehir’de sağlık teşkilatı olarak gerekli önlemleri aldık. Tüm vatandaşlarımızdangribe karşı kişisel koruyucu önlemleri almalarını, hastalık dönemlerinde mümkün olduğunca evde istirahat edip diğer kişilerle temas etmemelerini ve şikâyetleri ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurmalarını istiyoruz”  şeklinde konuştu.

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: A.G.
Etiketler: Nevşehir, İl, Sağlık, Müdürünün, Domuz, Gribi, Açıklaması,
Haber Yazılımı