Haber Detayı
21 Temmuz 2015 - Salı 12:30 Bu haber 1913 kez okundu
 
Nevşehir Geceleri Yasta Gündüzleri İse Hasta Bir Şehir
Nevşehir, il oluşunun 61. yıl dönümünde geceleri yasta, gündüzleri ise hasta bir şehir izlenimi veriyor.
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
Nevşehir Geceleri Yasta Gündüzleri İse Hasta Bir Şehir

Nevşehir, il oluşunun 61. yıl dönümünde geceleri yasta, gündüzleri ise hasta bir şehir izlenimi veriyor.

Bugün  İl oluşunun  61.yıldönümüne  imza atacak olan iç Anadolu’nun  ve ülkemizin merkezi Nevşehir ili, gerek şehircilik başlığında  iddialı olmamadaki sessizliği , gerekse hoyratça harcanan  yılların hüzünlü hali ile geceleri yasta, gündüzleri ise neler yapılması  telaşlarında güne merhaba demeye devam etmektedir.

Günümüz dünyasında insanlar  yaşadıkları şehirde farklı güzelliklerin , farklı yapıların, çağdaş marka kentlerde bulunan  sosyal yaşam alanlarının olmasını her zamankinden fazla arzu eder ararken, çağın hastalığı stresten de arındıracak uzaklaştıracak  mekanlar ve doğal yaşam alanları aramakta ve istemektedir.

Nevşehir İline bakıldığında insanları  günlük stresten uzaklaştıracak vakit geçirecek  mekanlar ve yaşam alanları bulunmazken , yaratılmak içinde bir gayretin ve önceliğin bulunmadığını görmekteyiz.

Şehir merkezinde yüz yılda elde ede bilinecek imkan ve şartlar ise  kentte yaşayan insanların bunaldığı daraldığı zamanlarda kullanabileceği hayat merkezlerine dönüştürme  yerine betonlaşmaya , stresli mahalle ve caddelere dönüştürülmektedir.

Mevcut olumsuz şehir merkezi coğrafyasından  şehir yaşayanları nasibini alırken , aynı şekilde  il merkezi ile tanışan başta yerli ve yabancı ziyaretçiler de mevcut durumu tespiti  ile beraber il merkezini  transit geçilen yol güzergahı listesine almaktadır.

Şehir merkezindeki  kültür eserlerini  yerli ve yabancı misafirlere hiç bir zaman yeterince  sunamayan, zaten az olan şehir merkezindeki doğal alanları  hoyratca kullanarak  yok eden bir anlayışta iş başında olduğu bir gerçektir.

Görsellikten, yerli ve yabancı misafirlerinin tercih nedeni olacak sosyal ve  doğal yaşam alanlarından, heyecan yaratan mekanlardan ,  her yaştaki insanların keyif alacağı ve vakit geçireceği açık alan mekanlarından  yoksun Nevşehir ili  ışıklandırması ile de  iddialı şehir görüntüsü vermemektedir.

Her yıl olduğu gibi bu yılda STK başkanları günün anlam ve önemi ile ilgili  basın açıklamaları yapacaklar  nutuklar atacaklar, ancak hiç birisinin de imzasını attığı şehir insanına hediye edilmiş  bir eseri olmayacak.

Yapılan yanlış  yapılar  ve yanlış yerlerdeki  binalaşma ile hızla çirkinleşen Nevşehir İlinin çirkinleşmeye değil güzelleşmeye ihtiyacı olduğu ortadadır.

Şehri yönetenler ellerindeki bütçeleri,  gelişmiş ve ziyaretçi sayısını hızla artıran ve övgüyle bahsedilen şehir ve kentlere ziyaret yapmaları onların başardıklarından  kopya çekmeleri  inanıyorum ki Nevşehir İlini güzelleştirecektir.

20 Temmuz 2015 tarihinde bu anlamda bir milat olması dileğiyle…

Yıldönümümüz kutlu olsun, hayırlar getirsin. 

Mustafa Uğur

Türk Eğitimsen Nevşehir Şube Başkanı

Kaynak: (MHA) - MHA Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Nevşehir, Geceleri, Yasta, Gündüzleri, İse, Hasta, Bir, Şehir,
Haber Yazılımı