Haber Detayı
02 Ekim 2015 - Cuma 21:41 Bu haber 2477 kez okundu
 
Nevşehir Gazeteciler Cemiyetinden Önemli Açıklama
GÜNDEM Haberi
Nevşehir Gazeteciler Cemiyetinden Önemli Açıklama

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, son zamanlarda gazetecilere yönelik saldırıların artmasını ve kimliğini gizleyerek sosyal paylaşım sitelerinde gazeteci gibi davranan şahısları eleştirdi.

Ekici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda gazetecilere yönelik olayların arttığı ülkemizde özellikle gazeteci kimliğine yapılan saldırıları ve basın özgürlüğüne yapılan bu dayatmaları şiddetle kınıyoruz. Her ne olursa olsun görevi halkı bilgilendirmek olan gazetecilerimizin mesleklerini en iyi şekilde icra etmeleri ve doğru bildiklerini her zaman yazacakları konusunda şüphemiz yoktur.

Bütün bunlar yaşanırken ilimiz Nevşehir’de sosyal medya üzerinden de basına karşı çirkin ithamların olduğu gözlenmektedir. Oysaki ilimizde olup biten her şeyi gene bizler sayesinde öğrenen ve olaylar hakkında görüşlerini beyan edenler bizlerin varlığını kabul etmese bile bizler olmadan da haberdar olamayacaklarını çok iyi bilmektedirler. Gecesini gündüzüne katarak evine ekmek götürmek için sürekli koşuşturmakta haber değeri taşıyan konuları gündeme taşımayı, emeğini esirgemeden çoğu zaman tepki alarak ta olsa fotoğraflamayı başardığı haberleri kamuoyuna sunmaktadır.

Günümüzde birçok kişinin klavye delikanlılığı yaptığı, sosyal medya denen yerlerde fütursuzca paylaşım ve yorumlar yaptığı bir çağı yaşamaktayız. Kendine göre herkes gazeteci olmuş, herkes yorumcu olmuş, herkes siyasetçi olmuş, baktığınız zaman herkes kendine göre bir şeyler olmuş. Ama ne yazık ki bunlar görüldüğü gibi olmamaktadır. “Sosyal medya üzerinden kimliklerini gizleyen” ve haber adı altında paylaşımlarda bulunup kişi ve kurumları eleştiren kişilerin gazetecilikle ve cemiyetimize bağlı üyelerimizle hiçbir alakası yoktur ve de olamaz, bunlar Gazeteci değildir!!! Bu yapılan paylaşımlar taraflı ve özellikle yapılmaktadır. Kişi ve kurumları zan altında bırakarak antipati oluşturulmaya çalışmaktadır. Bu nedenle de gazeteci kimliğimiz zarar görmektedir. Oysaki gazeteci; kimliği açık, adresi ve yeri belli olan, aradığınız zaman ulaşabileceğiniz kişilerdir.

Sahte bir isim arkasına gizlenerek yapılan paylaşımların altına yapılan yorumlar ise çok üzücüdür. Bu yorumlarda gazeteciye yapılan hakaretleri ve bu yorumları yapanları şiddetle kınıyorum. Ve şunu açıkça belirtiyorum. Gazeteci ile sorununuz varsa bizler buradayız, tanımayanlara kendimizi tanıtır gazeteci için söylediği lafları kendilerine bizatihi iletiriz. Bu yorumu yapanlar terbiyesizlik yapmadan memurluklarını, işlerini, ticaretini yapmaya devam etsinler, bir şeyleri de çok iyi bildiklerini zannetmesinler.

Bu nedenledir ki; basına yapılan her türlü saldırı halka yapılmaktadır. Haber alma özgürlüğünün olmadığı bir Türkiye düşünülmemektedir. Gazeteci kimliği olmayan kişilere itibar edilmemesi, şayet ediliyorsa yapılan yorumlara dikkat edilmesi, okuyucuların yapılan paylaşım ve yorumların neye göre ve kimin menfaatine göre yapıldığına dikkat etmesini, ayrıca herkesin yapamayacağı bir meslek olan gazeteciliğe gereken saygının gösterilmesini öncelikle Nevşehir başta olmak üzere tüm Türk halkından bekliyorum. Saygılarımla.”

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Nevşehir, Gazeteciler, Cemiyetinden, Önemli, Açıklama,
Haber Yazılımı