Haber Detayı
23 Mart 2015 - Pazartesi 22:53 Bu haber 4356 kez okundu
 
NEÜ’de ‘Nevruz Şöleni’ Coşku İçerisinde Kutlandı
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen baharın müjdecisi ‘Nevruz’ yoğun katılım ve coşku içerisinde kutlandı.
KAPADOKYA NEVŞEHİR Haberi
NEÜ’de ‘Nevruz Şöleni’ Coşku İçerisinde Kutlandı

Üniversitemiz ana yerleşke alanında gerçekleştirilen etkinliğe; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Derinkuyu Belediye Başkanı Ahmet Balcı, Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven, il protokol mensupları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlamanın açılış konuşmalarını Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı İlhan Aktaş ve Çanakkale ile Nevruz Etkinlikleri Düzenleme Komitesi adına Doç. Dr. Tuncay Bülbül yaptı. Bülbül konuşmasında  “Geçen hafta Üniversitemizde manevi yönden Çanakkale’nin 100. Yılı dolayısıyla güzel bir etkinlikle biraz hüzünlü anlar yaşayarak o günleri hatırladık.  Bugün de baharın müjdecisi olan Nevruz’u coşku içerisinde kutlamak üzere güzel bir hazırlıkta bulunduk. Bu vesile ile herkesin Nevruz Bayramını kutluyor ve iyi eğlenceler diliyorum “dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ise  “Sibirya’dan Balkanlara kadar her yerde baharın müjdecisi olan Nevruz Türklerin yoğun bir şekilde yaşadığı coğrafyalarda coşku ve heyecan içerisinde kutlanıyor. Nevruz, Türk’ün çok büyük bir bayramıdır. Bayramların hepimiz için birleştirici ve kaynaştırıcı bir yönü var. Biz de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar bu geleneğimizi bozmayarak bu güzel günü kutlamaya devam ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Bunlar bizim için, öğrencilerimiz için birlik ve beraberlik günleridir.

Bu etkinliği düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her gününüz bayram sevinci içerisinde geçsin, coşkunuz ve eğlenceniz daim olsun diyor ve Nevruz Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum” diye konuştu.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından Üniversitemizde öğrenim gören Türk Dünyası mensubu öğrencilerimizin Nevruz selamlaması, Kırgız Türkçesiyle Nevruz Duasının okunmasıyla ve Manas Destanından bir bölümün seslendirmesi ile devam etti. 

Yumurta Tokuşturulup, Ateş Yakıldı ve Örste Demir Dövüldü

Türk dünyasında Nevruz kutlamalarında yaygın olarak dağıtılan ve kutsal kabul edilen Heft meyve ikramıyla devam eden etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ve beraberindeki protokol üyelerinin yumurta tokuşturmasının ardından Nevruz ateşi yakıldı. Rektörümüz ve misafirler Nevruz ateşinin üzerinden birlikte atlayarak örste demir dövdüler.

USET’ten Muhteşem Nevruz Özel Programı

Üniversitemiz Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu (USET) Turizm Animasyonu Programı Semah Ekibinin semah gösterisi, Hacivat-Karagöz gösterisi, öğrencilerin geleneksel bir Anadolu Düğününü konu alan canlandırmaları, Orta Oyunu gösterisi, Aşuk ve Maşuk gösterisi, büyük ilgiyle izlendi.

Etkinlikte katılımcılara geleneksel olarak hazırlanan ‘Özbek Pilavı’ ikramının ardından Üniversitemiz Müzik Kulübü ile ÜSET Meslek Yüksekokulu tarafından ortaklaşa hazırlanan ‘Türk Dünyasında Şarkılar’ adlı konser, katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: A.G.
Etiketler: NEÜ’de, ‘Nevruz, Şöleni’, Coşku, İçerisinde, Kutlandı,
Haber Yazılımı