Haber Detayı
14 Haziran 2016 - Salı 19:52 Bu haber 2802 kez okundu
 
Müzik Dünyasının Gerçek Starı Kim?
Müzik Dünyasında Tüm Zamanların En Büyük Starı Kim?
DİĞER Haberi
Müzik Dünyasının Gerçek Starı Kim?

TRT Radyo 1’de yayınlanan Michael Kuyucu ile Müziğin Kilometre Taşları Programına konuk olan müzik endüstrisinin en kıdemli müzik yapımcılarından Elenor Müziğin sahibi Muhteşem Candan, müzik dünyasında yeni bir polemik başlattı. Bugüne kadar aralarında Ajda Pekkan – Zeki Müren – Bülent Ersoy – Müslüm Gürses – Erol Büyükburç - Ferdi Tayfur gibi Türkiye’de şöhret olmuş pek çok kişi ile çalışan ve albümlerinin yapımcılığını üstlenen Muhteşem Candan, “Türkiye’nin gerçek starı Ferdi Tayfur’dur” diyerek müzik dünyasında yaşanan “star polemiğine” yeni bir boyut getirdi.

Kayıtlar Tutulsaydı Guinness Rekorlar Kitabına Girerdi

Muhteşem Candan, Michael Kuyucu’ya :“ Ferdi Tayfur’un “Çeşme” adlı albümü tüm zamanların en çok satan plağıdır. Onun ardından şarkının filmi yapıldı. Ben “Çeşme’nin” üzerine satış yapan albüm olduğunu zannetmiyorum. O dönem albümün ve filmin satışları ve hasılatlarını kayıtları tutulsaydı, belki Ferdi Tayfur o albümle bugün Guinness Rekorlar kitabına girerdi. Bugünün klipleri o dönemlerde filmlerdi. Ferdi Tayfur, şarkılı filmlerin başlangıcını yapan sanatçıdır”.  Ferdi Tayfur çok mütevazıdır bunları söylemez ama konu şöhretse eğer Ferdi Tayfur bugünde dâhil en büyük şöhreti yaşayan yorumcudur.” Dedi.

 

Ferdi Tayfur’un Dinleyicisi Onun Sözünden Çıkmazdı

Muhteşem Candan “Ferdi Tayfur şarkılarını yaşayarak söylerdi. Bugünün şarkıcıları böyle değil, o adam gibi adamlığından müzisyenliğinden Türkiye’nin en büyük ekoludur. Bir gün İzmir Fuarında bana hiç unutamadığım bir anı yaşattı. İzmir Fuarında sadece sahne aldığı mekânı doldurmadı. Fuarın alanını da doldurdu, ağaçların üzerinde insanlar vardı, ağzına kadar dolu bir gazino, birde o mekânın dışında onu bekleyenler vardı. Ferdi Tayfur’un dinleyicisi sanatçının sözünü de dinliyordu. Mesela  o gazino programında Ferdi Tayfur sahneye çıktığında herkes oturduğu minderleri sahneye fırlatıyordu. Ferdi Tayfur sahneye çıkınca o minderler sahneye müzisyenlerin, çalışanların çoluk çocuğun başına düşüyordu.  Bir gün ‘ya bunu nasıl önleyeceğiz’ diye düşündük. O bize “ben bunu halledeceğim” dedi. O gün Ferdi Tayfur sahneye çıktı ve “ Ben o minderleri birer çiçek, birer gül olarak kabul ediyorum. Hepsini aldım kabul ediyorum, lütfen o minderlerin üzerinde oturun sahneye fırlatmayın’ dedi ve tek bir minder fırlatan olmadı” O günü hiç unutmuyorum. Ona inanan, sözüne güvenen bir kitlesi vardı. Ondan sonra Ferdi Tayfur yavruları çıktı ortaya, tıpkı Sezen Aksu yavrularının çıktığı gibi. Onu pek çok kişi taklit etti.

    

Muhteşem Candan’ın  Michael Kuyucu’ya  yaptığı  bu açıklama sosyal medyada popçularla Arabeskçiler arasında alevli tartışmalara neden oldu ve Türk müziğinde tüm zamanların en büyük starı kim tartışması gündeme geldi.

 

Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Müzik, Dünyasının, Gerçek, Starı, Kim?,
Haber Yazılımı