Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 17:44 Bu haber 2696 kez okundu
 
Mülteci Kadınlar Bohçalarını ilk kez Avanos’ta Açtı
11. Kapadokya Kadın Buluşması’nı 1600’e yakın sığınmacı, mülteci ve Türk kadının katılımıyla gerçekleştirdi.
AVANOS Haberi
Mülteci Kadınlar Bohçalarını ilk kez Avanos’ta Açtı

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlediği 11. Kapadokya Kadın Buluşması’nı 1600’e yakın sığınmacı, mülteci ve Türk kadının katılımıyla gerçekleştirdi.

 

Dayanışma Derneği (SGDD), bu yıl “Kadınlar güçlüdür!” temasıyla 11’incisini düzenlediği Kapadokya Kadın Buluşması’nda Nevşehir, Gaziantep, Konya, Kırşehir, Niğde, Kayseri, Adana, Aksaray, Yozgat, Osmaniye ve Mersin’de ikamet eden sığınmacı, mülteci ve Türk kadınları 10 Mart Cumartesi Kapadokya’da bir araya getirdi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, farklı coğrafyalardan gelen kadınların yaşadıkları benzer sorunlara dikkat çekmeyi, kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirmeyi ve yerel halk ile sığınmacı ve mülteci kadınlar arasındaki sosyal uyuma katkı sağlamayı amaçlıyor.

 

Kadınları ortak bir zeminde bir araya getirmenin yanı sıra Kapadokya’nın eşsiz güzelliğiyle karşılaştırmayı da hedefleyen etkinlik kapsamında Uçhisar Kalesi, Üç Güzeller, Devrent, Avanos, Çavuşin Kilisesi, Göreme ve Paşabağları gibi tarihi yerlere kültür gezileri de yapılacak. Bu buluşma için Kapadokya’nın seçilmesinde uğradıkları zulüm ve baskı sebebiyle Kapadokya’ya sığınan insanların hikâyesi önem taşıyor. 

 

Mülteci Kadın Bohçası ilk kez Kapadokya’da sergilendi

 

SGDD Ankara Çok Yönlü Destek Merkezi öncülüğünde başlatılan Mülteci Kadın Bohçası, tüm Türkiye’den pek çok kadının katılımıyla gerçekleştirildi. Kadınlara yaşatılan sorunları paylaşmak, kadınların talep ve dileklerini iletmeleri amacı taşıyan kampanyada ortaya çıkan ortalama 50 metrelik çalışma, ilk kez 11. Kapadokya Kadın Buluşması’nda sergilendi.

FOTOĞRAFLARİÇİN TIKLAYINIZ

FOTO: METİN YILDIRIM

 

 

Kaynak: (A.G.) - www.avanosgazetesi.com Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Mülteci, Kadınlar, Bohçalarını, ilk, kez, Avanos’ta, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı