Haber Detayı
08 Haziran 2015 - Pazartesi 17:33 Bu haber 1926 kez okundu
 
Medya “koalisyon” dedi!
Hazırladığı raporlarla gündeme ışık tutan Ajans Press, 8 Haziran sabahı medyanın yeni hükumet senaryolarını nasıl gördüğünü araştırdı.
GÜNDEM Haberi
Medya “koalisyon” dedi!

Haftalardır Türkiye gündeminin bir numaralı tartışma konusu olan  2015 Genel Seçimleri  7 Haziran’da gerçekleşti. Sonuçlara göre, bu seçimde de en yüksek oy oranına sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 12 yıllık tek partili iktidarlığı sona eriyor. Bir başka büyük değişim ise, uzun süredir barajı geçip geçemeyeceği konuşulan Halkların Demokratik Partisi’nin 4. parti olarak meclise girecek olması.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin de meclisteki varlığıyla beraber, yeni kurulacak hükümet konusunda çok sayıda senaryo yazıldı. Parti liderlerinden arka arkaya “koalisyon” açıklamaları gelirken, “erken seçim” ihtimali de seçim sonrası en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

Hazırladığı raporlarla gündeme ışık tutan Ajans Press, 8 Haziran sabahı medyanın yeni hükumet senaryolarını nasıl gördüğünü araştırdı. Ortaya çıkan tabloya göre, gazeteler 624 haberle koalisyon ihtimallerini değerlendirdi. Partilerin birbirleriyle koalisyon kuramaması halinde Türkiye’yi bekleyecek olan “erken seçim” ise sadece 228 haberde dile getirildi.

HDP, MHP’Yİ GEÇTİ..

Ajans Press’in seçim sonrası derlediği bir başka rapora göre, meclise gireceği kesinleşen partilerin 8 Haziran günü yazılı basında yer alan haber adetleri şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı. Raporda, partilerin haber adetlerinin  oy oranları ile genelde doğru orantılı olduğu; fakat HDP’nin, kendisinden daha yüksek bir oy oranına sahip olan MHP’yi haber adetleriyle geçtiği açıkça görülüyor.

 

Parti

Haber Adedi

Adalet ve Kalkınma Partisi

2292

Cumhuriyet Halk Partisi

1606

Halkların Demokratik Partisi

1514

Milliyetçi Hareket Partisi

1411

 
Kaynak: (BÜLTEN) - BÜLTEN Editör: Avanos Gazetesi
Etiketler: Medya, “koalisyon”, dedi!,
Haber Yazılımı